LG 22LS3300 22 inch LED HD-Ready
4
Market Status
Discontinued
Avtar Singh
Mobile
54833
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/54833.png
/lg-22ls3300-22-inch-led-hd-ready-smart-tv-price-in-india
LG
22 Inch
HD ready, Edge LED
3GP, AVI, MP4, MPEG
176 Degrees
16:09, 50 Hz
100 - 240 V
Model
22LS3300 22 inch LED HD-Ready TV
Market Status
Discontinued
Box Contents
Television, Remote Control, 2 AA Batteries, Tabletop Stand, Power Cable, User Manual, Warranty Card
LG 22LS3300 22 inch LED HD-Ready - Display
Display Resolution
HD ready
LED Backlight Type
Edge LED
Local Dimming
No
Refresh Rate
50 Hz
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
176 Degrees
Vertical Viewing Angles
3D TV
No
Curved TV
Ultra Slim TV
LG 22LS3300 22 inch LED HD-Ready - Physical Design
Weight Without Stand
3.2 Kg
Weight With Stand
3.5 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
523 x 376 x 139.5 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
523 x 339 x 31.6 mm
Stand Material
Plastic
Stand Colour
Black
LG 22LS3300 22 inch LED HD-Ready - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Video Formats Supported
3GP, AVI, MP4, MPEG
Image Formats Supported
JPEG
Video Signals
HDMI
LG 22LS3300 22 inch LED HD-Ready - Audio Features
Audio Formats Supported
AAC, MP3, WAV, WMA
Output Per Speaker
7 W
Total Speaker Output
14 W
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance
LG 22LS3300 22 inch LED HD-Ready - Connectivity/Ports
USB Supports
Audio, Image
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1
NFC Ports
LG 22LS3300 22 inch LED HD-Ready - Smart TV Features
Smart TV
WiFi Present
Facebook and Social Media Integration
Games
Voice Recognition
LG 22LS3300 22 inch LED HD-Ready - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Cell Requirement
2 AA
Internet Access
Universal Control Present
Touch Controls Present
LG 22LS3300 22 inch LED HD-Ready - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Standby
0.5 W
Power Saving Mode
Yes
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
45%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
17%