LG 24LH452A 24 inch LED HD-Ready
4
Market Status
Out of Stock
Compare
Share:
Avtar Singh
View All
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/52668.png
/lg-24lh452a-24-inch-led-hd-ready-smart-tv-price-in-india
LG
https://schema.org/InStock
Thu May 14 2026
Starting Price
View all prices
24 Inch
HD ready, Slim LED
Asf, AVI, DAT, DivX HD, MKV, MP4, MPEG, RealMedia, TP, TRP, TS, VOB, WMV
176 Degrees
100 - 240 V
35 W
Brand
LG
Model
24LH452A 24 inch LED HD-Ready TV
Market Status
Out of Stock
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Remote Control, Batteries, User Manual, Warranty Card
LG 24LH452A 24 inch LED HD-Ready - Display
Display Type
LED
Display Size (Diagonal)
24 Inch
Display Resolution
HD ready
LED Backlight Type
Slim LED
Local Dimming
No
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
176 Degrees
Vertical Viewing Angles
LG 24LH452A 24 inch LED HD-Ready - Physical Design
Colour
Black
Dimensions Without Stand(WxHxD)
556 x 343.1 x 53.1 mm
Stand Shape
Tabletop
Stand Colour
Black
Wall Mount Dimensions(WxHxD)
75 x 75 mm
Wall Mount Colour
LG 24LH452A 24 inch LED HD-Ready - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, SECAM
Video Formats Supported
Image Formats Supported
JPEG
LG 24LH452A 24 inch LED HD-Ready - Audio Features
Sound Technology
Dolby Digital
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), MP3, WAV, WMA
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
5 W
Total Speaker Output
10 W
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance
LG 24LH452A 24 inch LED HD-Ready - Connectivity/Ports
USB Ports
1 Port
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
1 Port
Headphone/Speaker output ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1
LG 24LH452A 24 inch LED HD-Ready - Smart TV Features
Smart TV
No
Games
LG 24LH452A 24 inch LED HD-Ready - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Universal Control Present
Touch Controls Present
LG 24LH452A 24 inch LED HD-Ready - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Running
35 W
Power Consmption Standby
0.3 W
Power Saving Mode
Yes
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
43%
17%
Apple MacBook Air 2019 A1932 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
53%