LG 24LJ470A 24 inch LED HD-Ready
4
Market Status
Out of Stock
Avtar Singh
View All
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/52485.png
/lg-24lj470a-24-inch-led-hd-ready-smart-tv-price-in-india
LG
https://schema.org/InStock
Mon May 11 2026
Starting Price
View all prices
24 Inch
HD ready, Slim LED
DivX HD
Triple XD Engine
100 - 240 V
Model
24LJ470A 24 inch LED HD-Ready TV
Market Status
Out of Stock
Warranty
2 Years
Box Contents
Television, Remote Control, Batteries, Power Cord, User Manual, Warranty Card
LG 24LJ470A 24 inch LED HD-Ready - Display
LED Backlight Type
Slim LED
Other Display Features
Triple XD Engine
LG 24LJ470A 24 inch LED HD-Ready - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
3.2 Kg
Weight With Stand
3.4 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
556 x 387.3 x 146.3 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
556 x 345.2 x 53.1 mm
Stand Shape
Tabletop
Stand Weight
0.2 Kg
Stand Colour
Black
LG 24LJ470A 24 inch LED HD-Ready - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Video Formats Supported
DivX HD
Image Formats Supported
JPEG
LG 24LJ470A 24 inch LED HD-Ready - Audio Features
Sound Type
2
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), MP3, MPEG, PCM
Output Per Speaker
5 W
Total Speaker Output
10 W
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance
LG 24LJ470A 24 inch LED HD-Ready - Connectivity/Ports
USB Ports
1(Side)
HDMI Ports
1(Rear)
Headphone/Speaker output ports
1(Rear)
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Component Output(RGB Input) Ports
Composite Input(Audio VIdeo Cable) Ports
LG 24LJ470A 24 inch LED HD-Ready - Smart TV Features
Yes
LG 24LJ470A 24 inch LED HD-Ready - Remote Features
Touch Controls Present
LG 24LJ470A 24 inch LED HD-Ready - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Standby
0.3 W
43%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
45%
17%