LG 28LB515A 28 inch LED HD-Ready
4
Market Status
Discontinued
Compare
Share:
Avtar Singh
Mobile
55003
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/55003.png
/lg-28lb515a-28-inch-led-hd-ready-smart-tv-price-in-india
LG
28 Inch
HD ready, Slim LED
3GP, Asf, AVI, FLV, MKV, MP4, TS, VOB, WEBM, WMV
Triple XD Engine
100 - 240 V
50 - 60 Hz
Joystick
Brand
LG
Model
28LB515A 28 inch LED HD-Ready TV
Market Status
Discontinued
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Remote, User Manual, Warranty Card.
LG 28LB515A 28 inch LED HD-Ready - Display
Display Type
LED
Display Size (Diagonal)
28 Inch
Display Resolution
HD ready
LED Backlight Type
Slim LED
Local Dimming
No
3D TV
No
Curved TV
Ultra Slim TV
Other Display Features
Triple XD Engine
LG 28LB515A 28 inch LED HD-Ready - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
4.2 Kg
Weight With Stand
5.1 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
641.5 x 395.8 x 57.8 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
641.5 x 431.4 x 212.1 mm
LG 28LB515A 28 inch LED HD-Ready - Video Features
Video Formats Supported
Image Formats Supported
JPEG
Video Signals
HDMI, Component
Upscaling
LG 28LB515A 28 inch LED HD-Ready - Audio Features
Sound Type
Stereo
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, MP3, MPEG
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
LG 28LB515A 28 inch LED HD-Ready - Connectivity/Ports
USB Ports
1(Side)
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
1(Rear)
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1(Rear)
Composite Input(Audio VIdeo Cable) Ports
NFC Ports
LG 28LB515A 28 inch LED HD-Ready - Smart TV Features
Smart TV
WiFi Present
Facebook and Social Media Integration
Voice Recognition
Other Smart Features
Joystick
LG 28LB515A 28 inch LED HD-Ready - Remote Features
Internet Access
Universal Control Present
Touch Controls Present
LG 28LB515A 28 inch LED HD-Ready - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Exclusive Deals
17%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
45%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%