LG 28LF452A 28 inch LED HD-Ready
4
Avtar Singh
Mobile
55009
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/55009.png
/lg-28lf452a-28-inch-led-hd-ready-smart-tv-price-in-india
LG
28 Inch
HD ready, Slim LED
3GP, Asf, AVI, FLV, MKV, MP4, TS, VOB, WEBM, WMV
Triple XD Engine
100 - 240 V
50 - 60 Hz
Joystick
Model
28LF452A 28 inch LED HD-Ready TV
Box Contents
Television, Remote, User Manual, Warranty Card.
LG 28LF452A 28 inch LED HD-Ready - Display
LED Backlight Type
Slim LED
Local Dimming
No
Refresh Rate
300 Hz
Other Display Features
Triple XD Engine
LG 28LF452A 28 inch LED HD-Ready - Physical Design
Weight Without Stand
4.2 Kg
Weight With Stand
4.5 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
641.5 x 432 x 175 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
641.5 x 395.8 x 57.6 mm
LG 28LF452A 28 inch LED HD-Ready - Video Features
Video Formats Supported
Image Formats Supported
JPEG
Upscaling
LG 28LF452A 28 inch LED HD-Ready - Audio Features
Sound Type
Stereo
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), MP3, MPEG, PCM
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
LG 28LF452A 28 inch LED HD-Ready - Connectivity/Ports
USB Ports
1(Side)
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
1(Rear)
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1(Rear)
Component Output(RGB Input) Ports
Composite Input(Audio VIdeo Cable) Ports
NFC Ports
LG 28LF452A 28 inch LED HD-Ready - Smart TV Features
Smart TV
WiFi Present
Facebook and Social Media Integration
Games
Yes
Voice Recognition
Other Smart Features
Joystick
LG 28LF452A 28 inch LED HD-Ready - Remote Features
Touch Controls Present
LG 28LF452A 28 inch LED HD-Ready - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Standby
0.3 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
45%
17%