LG 28LN4105 28 inch LED HD-Ready
4
Avtar Singh
Mobile
54791
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/54791.png
/lg-28ln4105-28-inch-led-hd-ready-smart-tv-price-in-india
LG
28 Inch
HD ready, Ultra Slim LED
3GP, AVCHD, AVI, FLV, M4V, MKV, MP4, MPEG
Triple XD Engine, Eco Sensor
110 - 240 V
50 - 60 Hz, 35 W
Easylink (HDMI-CEC), Fluctuation protection
Auto volume leveller: Balance, Clear Voice 2
Model
28LN4105 28 inch LED HD-Ready TV
Box Contents
Television, Remote Control, User Manual, Stand, 2 AA Size Batteries and Warranty Card
LG 28LN4105 28 inch LED HD-Ready - Display
LED Backlight Type
Ultra Slim LED
Refresh Rate
50 Hz
Aspect Ratio
Ultra Slim TV
Yes
Other Display Features
Triple XD Engine, Eco Sensor
LG 28LN4105 28 inch LED HD-Ready - Physical Design
Weight Without Stand
4.7 Kg
Weight With Stand
5 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
645 x 448 x 182.1 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
645 x 402 x 78.7 mm
Stand Material
Plastic
Stand Shape
Tabletop
Stand Colour
Black
LG 28LN4105 28 inch LED HD-Ready - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Video Formats Supported
Image Formats Supported
JPEG, PNG
Video Signals
HDMI, Component
LG 28LN4105 28 inch LED HD-Ready - Audio Features
Sound Type
5.1 Surround
Audio Formats Supported
AC3(Dolby Digital), MP3, WAV, WMA
Output Per Speaker
5 W
Total Speaker Output
10 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
LG 28LN4105 28 inch LED HD-Ready - Connectivity/Ports
USB Ports
1 Port
HDMI Ports
1 Port
Headphone/Speaker output ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
NFC Ports
LG 28LN4105 28 inch LED HD-Ready - Smart TV Features
Other Smart Features
LG 28LN4105 28 inch LED HD-Ready - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Cell Requirement
2 AA
Touch Controls Present
LG 28LN4105 28 inch LED HD-Ready - Power Supply
Voltage Requirement
110 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
35 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Power Saving Mode
Yes
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
43%
Apple MacBook Air 2019 A1932 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
53%
17%