LG 32LA6130 32 inch LED Full HD
4
Market Status
Discontinued
Compare
Share:
Avtar Singh
Mobile
54844
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/54844.png
/lg-32la6130-32-inch-led-full-hd-smart-tv-price-in-india
LG
32 Inch
Full HD, Direct LED
3GP, Asf, AVI, DAT, DivX HD, FLV, MKV, MP4, MPEG, VOB
Triple XD Engine, Eco Sensor
178 Degrees
16:09, 50 Hz
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 65 W
Easylink (HDMI-CEC), MHL, Fluctuation protection
Auto volume leveller: Balance, Clear Voice 2
Brand
LG
Model
32LA6130 32 inch LED Full HD TV
Market Status
Discontinued
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, 3D Glasses (4.No), Conventional Remote, Warranty Card, User Manual
LG 32LA6130 32 inch LED Full HD - Display
Display Type
LED
Display Size (Diagonal)
32 Inch
Display Resolution
Full HD
LED Backlight Type
Direct LED
Local Dimming
Yes
Refresh Rate
50 Hz
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
3D TV
Yes
Curved TV
No
Ultra Slim TV
No
Other Display Features
Triple XD Engine, Eco Sensor
LG 32LA6130 32 inch LED Full HD - Physical Design
Colour
Silver
Weight Without Stand
6.4 Kg
Weight With Stand
7.6 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
733 x 499 x 242 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
733 x 433 x 78 mm
Stand Material
Plastic
Stand Colour
Silver
LG 32LA6130 32 inch LED Full HD - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
Image Formats Supported
JPEG
Video Signals
HDMI, RF
Upscaling
LG 32LA6130 32 inch LED Full HD - Audio Features
Sound Type
5.1 Surround
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, MP3, MPEG, PCM, WAV
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
LG 32LA6130 32 inch LED Full HD - Connectivity/Ports
USB Ports
1 Port
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
2 Ports
Digital/Optical Audio Output Ports
1(Rear)
Headphone/Speaker output ports
1(Side)
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1(Rear)
NFC Ports
LG 32LA6130 32 inch LED Full HD - Smart TV Features
Smart TV
WiFi Present
Facebook and Social Media Integration
Games
Voice Recognition
Other Smart Features
LG 32LA6130 32 inch LED Full HD - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Cell Requirement
2 AA
Internet Access
Universal Control Present
Touch Controls Present
LG 32LA6130 32 inch LED Full HD - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
65 W
Power Consmption Standby
1 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
45%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
17%