LG 32LB551A 32 inch LED HD-Ready
4
Market Status
Discontinued
Avtar Singh
View All
Mobile
54949
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/54949.png
/lg-32lb551a-32-inch-led-hd-ready-smart-tv-price-in-india
LG
32 Inch
HD ready, Slim LED
3GP, Asf, AVI, FLV, MKV, MP4, TS, VOB, WEBM, WMV
Triple XD Engine
100 - 240 V
50 - 60 Hz
Fluctuation protection
Model
32LB551A 32 inch LED HD-Ready TV
Market Status
Discontinued
Box Contents
Television, Conventional Remote, Battery for Remote, User Manual, Warranty Card.
LG 32LB551A 32 inch LED HD-Ready - Display
No
3D TV
No
Curved TV
Ultra Slim TV
Other Display Features
Triple XD Engine
LG 32LB551A 32 inch LED HD-Ready - Physical Design
Weight Without Stand
5.7 Kg
Weight With Stand
5.9 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
731 x 480 x 208 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
731 x 437 x 56.5 mm
Stand Material
Plastic
Stand Colour
Black
LG 32LB551A 32 inch LED HD-Ready - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC
Upscaling
LG 32LB551A 32 inch LED HD-Ready - Audio Features
Sound Type
Stereo
Audio Formats Supported
AMR, DTS, EAC3, HEAAC, MP3, PCM, WMA
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
LG 32LB551A 32 inch LED HD-Ready - Connectivity/Ports
HDMI Ports
2(Rear)
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1(Rear)
Component Output(RGB Input) Ports
1(Rear)
Composite Input(Audio VIdeo Cable) Ports
2(Rear)
NFC Ports
LG 32LB551A 32 inch LED HD-Ready - Smart TV Features
Smart TV
WiFi Present
Facebook and Social Media Integration
Games
Yes
Voice Recognition
Other Smart Features
Fluctuation protection
LG 32LB551A 32 inch LED HD-Ready - Remote Features
Touch Controls Present
LG 32LB551A 32 inch LED HD-Ready - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Standby
0.3 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple Macbook Air 2025 A3240 (Apple M4 13.3 Inch)- Refurbished
39%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
17%
45%