LG 32LF513A 32 inch LED HD-Ready
4
Market Status
Discontinued
Avtar Singh
Mobile
54841
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/54841.png
/lg-32lf513a-32-inch-led-hd-ready-smart-tv-price-in-india
LG
32 Inch
HD ready, Direct LED
3GP, Asf, AVI, DAT, DivX HD, FLV, MKV, MOV, MP4, MPEG, VOB
Triple XD Engine, Eco Sensor
100 - 240 V
50 - 60 Hz
Fluctuation protection
Auto volume leveller: Balance
Model
32LF513A 32 inch LED HD-Ready TV
Market Status
Discontinued
Box Contents
Television, Conventional Remote, User Manual, Warranty Card
LG 32LF513A 32 inch LED HD-Ready - Display
LED Backlight Type
Direct LED
Aspect Ratio
3D TV
No
Curved TV
No
Ultra Slim TV
Other Display Features
Triple XD Engine, Eco Sensor
LG 32LF513A 32 inch LED HD-Ready - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
4.5 Kg
Weight With Stand
4.7 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
734 x 474 x 172 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
734 x 438 x 71 mm
Stand Material
Plastic
Stand Shape
V Shape
Stand Weight
0.2 Kg
Stand Colour
Black
LG 32LF513A 32 inch LED HD-Ready - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Video Formats Supported
Image Formats Supported
JPEG
Video Signals
HDMI, RF, Component
LG 32LF513A 32 inch LED HD-Ready - Audio Features
Sound Technology
Dolby Digital Decoder
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, MP3, MPEG, PCM, WAV
Output Per Speaker
5 W
Total Speaker Output
10 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance
LG 32LF513A 32 inch LED HD-Ready - Connectivity/Ports
1(Rear)
Headphone/Speaker output ports
1(Rear)
NFC Ports
LG 32LF513A 32 inch LED HD-Ready - Smart TV Features
Smart TV
WiFi Present
Facebook and Social Media Integration
Games
Yes
Voice Recognition
Other Smart Features
Fluctuation protection
LG 32LF513A 32 inch LED HD-Ready - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Touch Controls Present
LG 32LF513A 32 inch LED HD-Ready - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Standby
0.3 W
43%
Buy Now
45%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
17%