LG 32LF550A 32 inch LED HD-Ready
4
Market Status
Discontinued
Avtar Singh
Mobile
54954
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/54954.png
/lg-32lf550a-32-inch-led-hd-ready-smart-tv-price-in-india
LG
32 Inch
HD ready, Slim LED
3GP, Asf, AVI, FLV, MKV, MP4, TS, VOB, WEBM, WMV
Triple XD Engine, Eco Sensor
100 - 240 V
50 - 60 Hz
Fluctuation protection, Joystick
Model
32LF550A 32 inch LED HD-Ready TV
Market Status
Discontinued
Box Contents
Television, Remote, User Manual, Warranty Card.
LG 32LF550A 32 inch LED HD-Ready - Display
LED Backlight Type
Slim LED
Local Dimming
No
Aspect Ratio
3D TV
No
Curved TV
Ultra Slim TV
Other Display Features
Triple XD Engine, Eco Sensor
LG 32LF550A 32 inch LED HD-Ready - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
5.7 Kg
Weight With Stand
5.9 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
731 x 480 x 208 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
731 x 442 x 56.5 mm
Stand Material
Plastic
Stand Colour
Black
LG 32LF550A 32 inch LED HD-Ready - Video Features
Video Formats Supported
Image Formats Supported
JPEG
Upscaling
LG 32LF550A 32 inch LED HD-Ready - Audio Features
Sound Type
Stereo
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), MP3, MPEG, PCM
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
LG 32LF550A 32 inch LED HD-Ready - Connectivity/Ports
HDMI Ports
2(Rear)
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1(Rear)
Component Output(RGB Input) Ports
1(Rear)
Composite Input(Audio VIdeo Cable) Ports
2(Rear)
NFC Ports
LG 32LF550A 32 inch LED HD-Ready - Smart TV Features
Smart TV
WiFi Present
Facebook and Social Media Integration
Games
Yes
Voice Recognition
Other Smart Features
LG 32LF550A 32 inch LED HD-Ready - Remote Features
Touch Controls Present
LG 32LF550A 32 inch LED HD-Ready - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Standby
0.3 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
17%
Buy Now
43%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%