LG 32LF595B 32 inch LED HD-Ready
4
Avtar Singh
Mobile
52737
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/52737.png
/lg-32lf595b-32-inch-led-hd-ready-smart-tv-price-in-india
LG
32 Inch
HD ready, Slim LED
DivX HD
Triple XD Engine, WiDi (Wireless Display)
178 Degrees
100 - 240 V
Auto volume leveller: Balance
Model
32LF595B 32 inch LED HD-Ready TV
Box Contents
LG 32LF595B 32 inch LED HD-Ready - Display
LED Backlight Type
Slim LED
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
Other Display Features
LG 32LF595B 32 inch LED HD-Ready - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
6.0 Kg
Weight With Stand
6.2 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
732 x 481 x 207 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
732 x 437 x 55.5 mm
Stand Shape
V Shape
Stand Weight
0.2 Kg
LG 32LF595B 32 inch LED HD-Ready - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Video Formats Supported
DivX HD
Image Formats Supported
JPEG, JPS, MPO
Video Signals
HDMI, RF, Component
Upscaling
Yes
LG 32LF595B 32 inch LED HD-Ready - Audio Features
Sound Technology
Dolby Digital
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, HEAAC, MP2, MP3, RA, WMA
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance
LG 32LF595B 32 inch LED HD-Ready - Connectivity/Ports
USB Ports
2(Side)
HDMI Ports
2(Side)
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Component Output(RGB Input) Ports
Ethernet Sockets
LG 32LF595B 32 inch LED HD-Ready - Smart TV Features
WiFi-Direct Support
Camera
Microphone
Other Smart Features
LG 32LF595B 32 inch LED HD-Ready - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Internet Access
Other Remote Features
Magic Remote
LG 32LF595B 32 inch LED HD-Ready - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Standby
0.3 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
43%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
17%
Apple MacBook Air 2019 A1932 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
53%