LG 32LH562A 32 inch LED HD-Ready
4
Market Status
Out of Stock
Avtar Singh
View All
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/52653.png
/lg-32lh562a-32-inch-led-hd-ready-smart-tv-price-in-india
LG
https://schema.org/InStock
Tue May 12 2026
Starting Price
View all prices
DivX HD
Triple XD Engine, Eco Sensor
178 Degrees
100 - 240 V
Model
32LH562A 32 inch LED HD-Ready TV
Market Status
Out of Stock
LG 32LH562A 32 inch LED HD-Ready - Display
Other Display Features
Triple XD Engine, Eco Sensor
LG 32LH562A 32 inch LED HD-Ready - Physical Design
Weight Without Stand
4.8 Kg
Weight With Stand
5 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
734 x 474 x 172 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
734 x 438 x 71 mm
Stand Shape
Y Shape
Stand Weight
0.2 Kg
Stand Colour
Black
LG 32LH562A 32 inch LED HD-Ready - Video Features
JPEG, JPS, MPO
LG 32LH562A 32 inch LED HD-Ready - Audio Features
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), HAAC, MP3, PCM
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance
LG 32LH562A 32 inch LED HD-Ready - Connectivity/Ports
USB Ports
1(Side)
Composite Input(Audio VIdeo Cable) Ports
LG 32LH562A 32 inch LED HD-Ready - Smart TV Features
Yes
LG 32LH562A 32 inch LED HD-Ready - Remote Features
Touch Controls Present
LG 32LH562A 32 inch LED HD-Ready - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Standby
0.3 W
Exclusive Deals
Apple Macbook Air 2025 A3240 (Apple M4 13.3 Inch)- Refurbished
39%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
Apple MacBook Air Mid 2017 A1466 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
48%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
45%