LG 32LH602D 32 inch LED HD-Ready
4
Market Status
Out of Stock
Avtar Singh
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/52651.png
/lg-32lh602d-32-inch-led-hd-ready-smart-tv-price-in-india
LG
https://schema.org/InStock
Thu May 14 2026
Starting Price
View all prices
32 Inch
HD ready, Slim LED
DivX HD
Triple XD Engine, WiDi (Wireless Display)
178 Degrees
100 - 240 V
35 W
Auto volume leveller: Balance, Clear Voice 3
Model
32LH602D 32 inch LED HD-Ready TV
Market Status
Out of Stock
Warranty
2 Years
Box Contents
Television, Remote Control, Batteries, Built-in Magic Remote, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
LG 32LH602D 32 inch LED HD-Ready - Display
Display Resolution
HD ready
LED Backlight Type
Slim LED
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Yes
Other Display Features
LG 32LH602D 32 inch LED HD-Ready - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
5.32 Kg
Weight With Stand
5.46 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
734 x 474 x 172 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
734 x 438 x 71 mm
Stand Shape
Y Shape
Stand Weight
0.5 Kg
Stand Colour
Black
LG 32LH602D 32 inch LED HD-Ready - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Video Formats Supported
DivX HD
Image Formats Supported
JPEG, JPS, MPO
LG 32LH602D 32 inch LED HD-Ready - Audio Features
Sound Type
2
Sound Technology
Dolby Digital
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), DTS, EAC3, HAAC, HEAAC, MP3, PCM, WMA
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Other Smart Audio Features
LG 32LH602D 32 inch LED HD-Ready - Connectivity/Ports
USB Ports
2(Side)
HDMI Ports
2(Side), 1(Rear)
Digital/Optical Audio Output Ports
1(Rear)
Headphone/Speaker output ports
1(Rear)
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Ethernet Sockets
NFC Ports
LG 32LH602D 32 inch LED HD-Ready - Smart TV Features
WiFi-Direct Support
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Inbuilt Apps
Yes, YouTube, Netflix, Google Play Store
Facebook and Social Media Integration
Games
Camera
Microphone
Gesture Recognition
Facial Recognition
Voice Recognition
Other Smart Features
LG 32LH602D 32 inch LED HD-Ready - Remote Features
Touch Controls Present
Other Remote Features
Magic Remote
LG 32LH602D 32 inch LED HD-Ready - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Running
35 W
Power Consmption Standby
0.3 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
43%
17%