LG 32LM3410 32 inch LED HD-Ready
4
Market Status
Discontinued
Avtar Singh
Mobile
54806
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/54806.png
/lg-32lm3410-32-inch-led-hd-ready-smart-tv-price-in-india
LG
32 Inch
HD ready, Direct LED
DivX HD
176 Degrees
110 - 240 V
Easylink (HDMI-CEC), Simplink, Dual play
Auto volume leveller: Balance, Clear Voice 2
Model
32LM3410 32 inch LED HD-Ready TV
Market Status
Discontinued
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Remote Control, 2 AA Batteries, 2 3D Glasses, Power Cable, User Manual, Warranty Card
LG 32LM3410 32 inch LED HD-Ready - Display
Display Resolution
HD ready
LED Backlight Type
Direct LED
Horizontal Viewing Angles
176 Degrees
Yes
Curved TV
No
Ultra Slim TV
LG 32LM3410 32 inch LED HD-Ready - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
8.0 Kg
Weight With Stand
9.0 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
795 x 566 x 207 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
795 x 504 x 73.5 mm
Stand Material
Plastic
Stand Shape
Tabletop
Stand Colour
Black
LG 32LM3410 32 inch LED HD-Ready - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Video Formats Supported
DivX HD
Image Formats Supported
JPEG
Video Signals
HDMI
Upscaling
Yes
LG 32LM3410 32 inch LED HD-Ready - Audio Features
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, MP3, MPEG, PCM
Output Per Speaker
7 W
Total Speaker Output
14 W
Other Smart Audio Features
LG 32LM3410 32 inch LED HD-Ready - Connectivity/Ports
USB Ports
1(Side)
HDMI Ports
1(Side)
1(Rear)
Composite Input(Audio VIdeo Cable) Ports
NFC Ports
LG 32LM3410 32 inch LED HD-Ready - Smart TV Features
Smart TV
WiFi Present
Other Smart Features
LG 32LM3410 32 inch LED HD-Ready - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Cell Requirement
2 AA
Internet Access
Universal Control Present
Touch Controls Present
LG 32LM3410 32 inch LED HD-Ready - Power Supply
Voltage Requirement
110 - 240 V
Power Consmption Standby
0.1 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Air 2020 A2337 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
21%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
43%
Apple MacBook Air 2019 A1932 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
53%