LG 32LN541B 32 inch LED HD-Ready
4
Avtar Singh
Mobile
54824
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/54824.png
/lg-32ln541b-32-inch-led-hd-ready-smart-tv-price-in-india
LG
32 Inch
HD ready, Direct LED
3GP, Asf, AVI, DAT, DivX HD, FLV, M4V, MKV, MPEG, VOB
Triple XD Engine, Eco Sensor
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 70 W
Easylink (HDMI-CEC), MHL, SmartView, Fluctuation protection
Auto volume leveller: Balance, Clear Voice 2
Model
32LN541B 32 inch LED HD-Ready TV
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Conventional Remote, User Manual, Warranty Card
LG 32LN541B 32 inch LED HD-Ready - Display
Display Type
LED
HD ready
LED Backlight Type
Direct LED
Refresh Rate
50 Hz
3D TV
No
Curved TV
No
Ultra Slim TV
Other Display Features
Triple XD Engine, Eco Sensor
LG 32LN541B 32 inch LED HD-Ready - Physical Design
Weight Without Stand
6 Kg
Weight With Stand
6.7 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
738 x 497 x 207 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
738 x 437 x 79 mm
Stand Material
Plastic
Black
LG 32LN541B 32 inch LED HD-Ready - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
Video Signals
HDMI, RF, Component
Upscaling
Yes
LG 32LN541B 32 inch LED HD-Ready - Audio Features
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), DTS, EAC3, MP3, MPEG, PCM, WAV
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
LG 32LN541B 32 inch LED HD-Ready - Connectivity/Ports
USB Ports
1(Side)
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
1(Side), 1(Rear)
Headphone/Speaker output ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1(Rear)
Composite Input(Audio VIdeo Cable) Ports
1(Rear)
NFC Ports
LG 32LN541B 32 inch LED HD-Ready - Smart TV Features
Smart TV
WiFi Present
Facebook and Social Media Integration
Games
Voice Recognition
Other Smart Features
LG 32LN541B 32 inch LED HD-Ready - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Internet Access
Universal Control Present
Touch Controls Present
LG 32LN541B 32 inch LED HD-Ready - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
70 W
Power Consmption Standby
1 W
Exclusive Deals
Apple MacBook Air 2020 A2337 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
21%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
43%
Apple MacBook Air 2019 A1932 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
53%