LG 32LN5650 32 inch LED HD-Ready
4
Avtar Singh
View All
Mobile
54592
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/54592.png
/lg-32ln5650-32-inch-led-hd-ready-smart-tv-price-in-india
LG
32 Inch
HD ready, Direct LED
DivX HD
Triple XD Engine
178 Degrees
100 - 240 V
73 W
Easylink (HDMI-CEC), MHL
Auto volume leveller: Balance, Clear Voice 2
Model
32LN5650 32 inch LED HD-Ready TV
Warranty
1 Years
Box Contents
Television, Remote Control, Batteries, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
LG 32LN5650 32 inch LED HD-Ready - Display
Display Type
LED
HD ready
LED Backlight Type
Direct LED
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
Ultra Slim TV
Yes
Other Display Features
Triple XD Engine
LG 32LN5650 32 inch LED HD-Ready - Physical Design
Weight Without Stand
7.8 Kg
Weight With Stand
8.3 Kg
Black
LG 32LN5650 32 inch LED HD-Ready - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
DivX HD
Video Signals
HDMI, RF, Component
Upscaling
Yes
LG 32LN5650 32 inch LED HD-Ready - Audio Features
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), DTS, EAC3, MP3, MPEG, PCM
No. of Speakers
1
Output Per Speaker
20 W
Total Speaker Output
40 W
No. of Subwoofers
2
Output per Subwoofer
20 W
Other Smart Audio Features
LG 32LN5650 32 inch LED HD-Ready - Connectivity/Ports
USB Ports
1(Side)
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
1(Side)
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1(Rear)
Composite Input(Audio VIdeo Cable) Ports
1(Rear)
LG 32LN5650 32 inch LED HD-Ready - Smart TV Features
Other Smart Features
Easylink (HDMI-CEC), MHL
LG 32LN5650 32 inch LED HD-Ready - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
LG 32LN5650 32 inch LED HD-Ready - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Running
73 W
Power Consmption Standby
1 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
43%
Apple MacBook Air 2019 A1932 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
53%
17%