LG 32LR570B6LA 32 inch (81 cm) LED HD-Ready
Release Date
20
Mar
25
Market Status
Available
Compare
Share:
Suresh Joshi
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/ba068848-3d5c.jpg
/lg-32lr570b6la-32-inch-81-cm-led-hd-ready-smart-tv-price-in-india
LG
https://schema.org/InStock
Wed May 13 2026
Starting Price
View all prices
32 Inch (81.28 cm, Ideal for 4-8 feet viewing distance)
HD ready
AVI
Alpha5 Gen6 AI Processor 4K, HDR (High Dynamic Range), 3000:01:00
178 Degrees
16:09, 60 Hz
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 45 W
AirPlay, Apple Homekit, Display Mirroring, Simplink, Web OS
Model
32LR570B6LA 32 inch (81 cm) LED HD-Ready TV
Market Status
Available
Launch Date
20-Mar-25
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
LG 32LR570B6LA 32 inch (81 cm) LED HD-Ready - Display
Display Size (Diagonal)
Display Resolution
HD ready
Refresh Rate
60 Hz
Contrast Ratio
Response Time
6.5 ms
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
Other Display Features
Alpha5 Gen6 AI Processor 4K, HDR (High Dynamic Range)
LG 32LR570B6LA 32 inch (81 cm) LED HD-Ready - Physical Design
Weight Without Stand
4.85 Kg
Weight With Stand
4.90 Kg
Stand Shape
Tabletop
LG 32LR570B6LA 32 inch (81 cm) LED HD-Ready - Video Features
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
AVI
Image Formats Supported
GIF, JPEG
LG 32LR570B6LA 32 inch (81 cm) LED HD-Ready - Audio Features
Sound Type
2
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM, WMA
Total Speaker Output
10 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
LG 32LR570B6LA 32 inch (81 cm) LED HD-Ready - Connectivity/Ports
2
Digital/Optical Audio Output Ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Ethernet Sockets
LG 32LR570B6LA 32 inch (81 cm) LED HD-Ready - Smart TV Features
Yes
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Bluetooth Version
5
Inbuilt Apps
YouTube, Hotstar, Prime Video
Other Smart Features
LG 32LR570B6LA 32 inch (81 cm) LED HD-Ready - Remote Features
Cell Requirement
2 AAA
Internet Access
LG 32LR570B6LA 32 inch (81 cm) LED HD-Ready - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
45 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
17%
Buy Now
43%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%