LG 32LR605B6LC 32 inch (81 cm) LED HD-Ready
Release Date
9
May
25
Suresh Joshi
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/a3679499-dc8d.jpg
/lg-32lr605b6lc-32-inch-81-cm-led-hd-ready-smart-tv-price-in-india
HD ready, Direct LED
110 - 240 V
50 - 60 Hz, 55 W
Apple Homekit, Display Mirroring, Simplink, Web OS
Model
32LR605B6LC
Market Status
Available
Launch Date
9-May-25
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
LG 32LR605B6LC 32 inch (81 cm) LED HD-Ready - Display
HD ready
LED Backlight Type
Direct LED
Refresh Rate
60 Hz
Other Display Features
Alpha5 Gen6 AI Processor 4K, HDR (High Dynamic Range)
LG 32LR605B6LC 32 inch (81 cm) LED HD-Ready - Physical Design
Weight Without Stand
3.92 Kg
Stand Shape
Tabletop
Stand Colour
Black
LG 32LR605B6LC 32 inch (81 cm) LED HD-Ready - Video Features
Digital TV Reception Formats
DVB
Upscaling
Yes
LG 32LR605B6LC 32 inch (81 cm) LED HD-Ready - Audio Features
Sound Type
2
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM, WMA
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
LG 32LR605B6LC 32 inch (81 cm) LED HD-Ready - Connectivity/Ports
2
Digital/Optical Audio Output Ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Ethernet Sockets
LG 32LR605B6LC 32 inch (81 cm) LED HD-Ready - Smart TV Features
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Bluetooth Version
5
Inbuilt Apps
Netflix, Hotstar, Prime Video
Games
Camera
Voice Recognition
Other Smart Features
LG 32LR605B6LC 32 inch (81 cm) LED HD-Ready - Remote Features
Cell Requirement
2 AAA
Internet Access
Other Remote Features
Magic Remote
LG 32LR605B6LC 32 inch (81 cm) LED HD-Ready - Power Supply
Voltage Requirement
110 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
55 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
17%
Buy Now
43%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%