LG 32LS3000 32 inch LED HD-Ready
4
Market Status
Discontinued
Compare
Share:
Avtar Singh
Mobile
54809
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/54809.png
/lg-32ls3000-32-inch-led-hd-ready-smart-tv-price-in-india
LG
32 Inch
HD ready, Direct LED
3GP, AVI, MP4, MPEG
176 Degrees
16:09, 50 Hz
100 - 240 V
Brand
LG
Model
32LS3000 32 inch LED HD-Ready TV
Market Status
Discontinued
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Remote Control, 2 AA Batteries, Power Cable, User Manual, Warranty Card
LG 32LS3000 32 inch LED HD-Ready - Display
Display Type
LED
Display Size (Diagonal)
32 Inch
Display Resolution
HD ready
LED Backlight Type
Direct LED
Local Dimming
No
Refresh Rate
50 Hz
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
176 Degrees
Vertical Viewing Angles
3D TV
No
Curved TV
Ultra Slim TV
LG 32LS3000 32 inch LED HD-Ready - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
8.0 Kg
Weight With Stand
9.0 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
795 x 566 x 207 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
795 x 504 x 73.5 mm
Stand Material
Plastic
Stand Shape
Tabletop
Stand Colour
Black
LG 32LS3000 32 inch LED HD-Ready - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Video Formats Supported
3GP, AVI, MP4, MPEG
Image Formats Supported
JPEG
LG 32LS3000 32 inch LED HD-Ready - Audio Features
Audio Formats Supported
AAC, MP3, WAV, WMA
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance
LG 32LS3000 32 inch LED HD-Ready - Connectivity/Ports
USB Ports
1(Side)
USB Supports
Audio, Image
HDMI Ports
1(Rear)
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1
NFC Ports
LG 32LS3000 32 inch LED HD-Ready - Smart TV Features
Smart TV
WiFi Present
Facebook and Social Media Integration
Voice Recognition
LG 32LS3000 32 inch LED HD-Ready - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Cell Requirement
2 AA
Internet Access
Universal Control Present
Touch Controls Present
LG 32LS3000 32 inch LED HD-Ready - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Standby
0.5 W
Power Saving Mode
Yes
Exclusive Deals
Apple MacBook Air 2020 A2337 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
21%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
43%
Apple MacBook Air 2019 A1932 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
53%