LG 32LS5700 32 inch LED Full HD
4
Avtar Singh
Mobile
54799
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/54799.png
/lg-32ls5700-32-inch-led-full-hd-smart-tv-price-in-india
LG
32 Inch
Full HD, Edge LED
DivX HD
Triple XD Engine, WiDi (Wireless Display)
178 Degrees
100 - 240 V
Auto volume leveller: Balance, Clear Voice 2
Model
32LS5700 32 inch LED Full HD TV
Box Contents
Television, Remote Control, 2 AA Batteries, User Manual, Warranty Card
LG 32LS5700 32 inch LED Full HD - Display
Display Resolution
Full HD
LED Backlight Type
Edge LED
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
Ultra Slim TV
Other Display Features
LG 32LS5700 32 inch LED Full HD - Physical Design
Weight Without Stand
8.3 Kg
Weight With Stand
9.7 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
746 x 528 x 204 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
746 x 462 x 35.5 mm
Black
LG 32LS5700 32 inch LED Full HD - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
DivX HD
Image Formats Supported
JPEG
Video Signals
HDMI, RF, Component
Upscaling
Yes
LG 32LS5700 32 inch LED Full HD - Audio Features
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, MP3, MPEG, PCM
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Other Smart Audio Features
LG 32LS5700 32 inch LED Full HD - Connectivity/Ports
USB Ports
3 Ports
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
4(Side)
Digital/Optical Audio Output Ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1(Rear)
Composite Input(Audio VIdeo Cable) Ports
1(Rear)
Ethernet Sockets
NFC Ports
LG 32LS5700 32 inch LED Full HD - Smart TV Features
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Inbuilt Apps
Facebook and Social Media Integration
Games
Camera
Microphone
Gesture Recognition
Facial Recognition
Voice Recognition
Other Smart Features
LG 32LS5700 32 inch LED Full HD - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Touch Controls Present
LG 32LS5700 32 inch LED Full HD - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Standby
1 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Air Mid 2017 A1466 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
48%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
43%
Apple MacBook Air 2019 A1932 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
53%