LG 32LX330C 32 inch LED HD-Ready
4
Avtar Singh
Mobile
54818
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/54818.png
/lg-32lx330c-32-inch-led-hd-ready-smart-tv-price-in-india
LG
32 Inch
HD ready, Direct LED
3GP, Asf, AVI, DAT, DivX HD, FLV, MKV, MP4, MPEG, VOB
XD Engine, 1000000 :1
178 Degrees
16:09, 60 Hz
100 - 240 V
50 - 60 Hz
MHL, Smartphone connect, SmartView, Fluctuation protection
Model
32LX330C 32 inch LED HD-Ready TV
Box Contents
Television, Remote, Warranty Card, User Manual
LG 32LX330C 32 inch LED HD-Ready - Display
HD ready
LED Backlight Type
Direct LED
Local Dimming
Yes
Refresh Rate
60 Hz
Brightness
300 Nits
Contrast Ratio
Response Time
9 ms
Vertical Viewing Angles
3D TV
No
Curved TV
No
Ultra Slim TV
Other Display Features
XD Engine
LG 32LX330C 32 inch LED HD-Ready - Physical Design
Colour
Gray
Weight Without Stand
6.2 Kg
Weight With Stand
7.4 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
732 x 481 x 207 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
732 x 431 x 55.5 mm
Stand Material
Metal
Stand Shape
V Shape
Stand Colour
Grey
LG 32LX330C 32 inch LED HD-Ready - Video Features
Video Formats Supported
Image Formats Supported
JPEG
Video Signals
HDMI, RF, Component
Upscaling
Yes
LG 32LX330C 32 inch LED HD-Ready - Audio Features
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), HEAAC, MP3, MPEG, PCM
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
LG 32LX330C 32 inch LED HD-Ready - Connectivity/Ports
USB Ports
1 Port
HDMI Ports
1 Port
RF Input(Analog Coaxial) Ports
NFC Ports
LG 32LX330C 32 inch LED HD-Ready - Smart TV Features
Smart TV
WiFi Present
Facebook and Social Media Integration
Games
Voice Recognition
Other Smart Features
LG 32LX330C 32 inch LED HD-Ready - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Internet Access
Universal Control Present
Touch Controls Present
LG 32LX330C 32 inch LED HD-Ready - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Standby
0.3 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple Macbook Air 2025 A3240 (Apple M4 13.3 Inch)- Refurbished
39%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
17%
45%