LG 40LF6300 40 inch LED Full HD
4
Market Status
Out of Stock
Compare
Share:
Avtar Singh
Mobile
52736
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/52736.png
/lg-40lf6300-40-inch-led-full-hd-smart-tv-price-in-india
LG
40 Inch
Full HD, Slim LED
DivX HD
Triple XD Engine, WiDi (Wireless Display)
178 Degrees
100 - 240 V
Auto volume leveller: Balance, Clear Voice 2
Brand
LG
Model
40LF6300 40 inch LED Full HD TV
Market Status
Out of Stock
Warranty
1 Year
Box Contents
LG 40LF6300 40 inch LED Full HD - Display
Display Type
LED
Display Size (Diagonal)
40 Inch
Display Resolution
Full HD
LED Backlight Type
Slim LED
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
Ultra Slim TV
Yes
Other Display Features
LG 40LF6300 40 inch LED Full HD - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
7.5 Kg
Weight With Stand
9.6 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
911 x 581 x 189 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
911 x 528 x 55.3 mm
Stand Shape
Tabletop
Stand Weight
2.2 Kg
Stand Colour
Black
LG 40LF6300 40 inch LED Full HD - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Video Formats Supported
DivX HD
Image Formats Supported
JPEG, JPS, MPO
Video Signals
HDMI, RF, Component
Upscaling
Yes
LG 40LF6300 40 inch LED Full HD - Audio Features
Sound Technology
Dolby Digital
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), DTS, EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM, RA, WMA
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Other Smart Audio Features
LG 40LF6300 40 inch LED Full HD - Connectivity/Ports
USB Ports
3(Side)
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
3(Side)
Digital/Optical Audio Output Ports
1(Rear)
Headphone/Speaker output ports
1(Rear)
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Composite Input(Audio VIdeo Cable) Ports
Ethernet Sockets
LG 40LF6300 40 inch LED Full HD - Smart TV Features
WiFi-Direct Support
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Inbuilt Apps
Facebook and Social Media Integration
Games
Camera
Microphone
Facial Recognition
Voice Recognition
Other Smart Features
LG 40LF6300 40 inch LED Full HD - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Internet Access
Universal Control Present
Other Remote Features
Magic Remote
LG 40LF6300 40 inch LED Full HD - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Standby
0.3 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
43%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
17%
Apple MacBook Air 2019 A1932 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
53%