LG 42LW4500 42 inch LED Full HD
4
Market Status
Discontinued
Avtar Singh
Mobile
54804
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/54804.png
/lg-42lw4500-42-inch-led-full-hd-smart-tv-price-in-india
LG
42 Inch
Full HD, Edge LED
3GP, Asf, AVI, DAT, DivX HD, FLV, M4V, MKV, MP4, VOB
XD Engine, 7000000 :1
178 Degrees
16:09, 100 Hz
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 120 W
Easylink (HDMI-CEC), Fluctuation protection
Model
42LW4500 42 inch LED Full HD TV
Market Status
Discontinued
Box Contents
Television, Remote, Battery (2 AA), Warranty Card, User Manual
LG 42LW4500 42 inch LED Full HD - Display
LED Backlight Type
Edge LED
Local Dimming
Yes
Refresh Rate
100 Hz
Brightness
500 Nits
Contrast Ratio
Response Time
3 ms
Aspect Ratio
Yes
Curved TV
Other Display Features
XD Engine
LG 42LW4500 42 inch LED Full HD - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
13 Kg
Weight With Stand
15.2 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1005 x 688 x 256 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1005 x 621 x 29.9 mm
Stand Material
Plastic
Stand Shape
Tabletop
Stand Colour
Black
LG 42LW4500 42 inch LED Full HD - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
Image Formats Supported
JPEG
Video Signals
HDMI, RF, Component
Upscaling
LG 42LW4500 42 inch LED Full HD - Audio Features
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), DTS, EAC3, MP3, MPEG, PCM, WAV
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
LG 42LW4500 42 inch LED Full HD - Connectivity/Ports
USB Ports
1 Port
HDMI Ports
2 Ports
Digital/Optical Audio Output Ports
1
Headphone/Speaker output ports
RF Input(Analog Coaxial) Ports
NFC Ports
LG 42LW4500 42 inch LED Full HD - Smart TV Features
Smart TV
WiFi Present
Facebook and Social Media Integration
Games
Voice Recognition
Other Smart Features
LG 42LW4500 42 inch LED Full HD - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Cell Requirement
2 AA
Internet Access
Universal Control Present
Touch Controls Present
LG 42LW4500 42 inch LED Full HD - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
120 W
Power Consmption Standby
0.1 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Air Mid 2017 A1466 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
48%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
43%
Apple MacBook Air 2019 A1932 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
53%