LG 42PN4500 42 inch Plasma HD-Ready
4
Market Status
Discontinued
Compare
Share:
Avtar Singh
Mobile
55011
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/55011.png
/lg-42pn4500-42-inch-plasma-hd-ready-smart-tv-price-in-india
LG
42 Inch
HD ready
3GP, Asf, AVI, FLV, MKV, MP4, TS, VOB, WEBM, WMV
Triple XD Engine, 3000000 :1
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 210 W
Brand
LG
Model
42PN4500 42 inch Plasma HD-Ready TV
Market Status
Discontinued
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Conventional Remote, User Manual, Warranty Card.
LG 42PN4500 42 inch Plasma HD-Ready - Display
Display Size (Diagonal)
42 Inch
Display Resolution
HD ready
Refresh Rate
100 Hz
Contrast Ratio
3D TV
No
Curved TV
No
Ultra Slim TV
Other Display Features
Triple XD Engine
LG 42PN4500 42 inch Plasma HD-Ready - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
18.4 Kg
Weight With Stand
19.6 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
983.6 x 650.3 x 250 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
983.6 x 595.6 x 57 mm
Stand Colour
Black
LG 42PN4500 42 inch Plasma HD-Ready - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
Image Formats Supported
JPEG
Video Signals
HDMI, RF, Component
Upscaling
Yes
LG 42PN4500 42 inch Plasma HD-Ready - Audio Features
Sound Type
Stereo
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), HAAC, MP3, MPEG, PCM
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
Clear Voice 2
LG 42PN4500 42 inch Plasma HD-Ready - Connectivity/Ports
USB Ports
1(Side)
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
1(Side)
Digital/Optical Audio Output Ports
1(Rear)
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1(Rear)
Component Output(RGB Input) Ports
Composite Input(Audio VIdeo Cable) Ports
NFC Ports
LG 42PN4500 42 inch Plasma HD-Ready - Smart TV Features
Smart TV
WiFi Present
Facebook and Social Media Integration
Games
Voice Recognition
LG 42PN4500 42 inch Plasma HD-Ready - Remote Features
Internet Access
Universal Control Present
Touch Controls Present
LG 42PN4500 42 inch Plasma HD-Ready - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
210 W
Power Consmption Standby
0.3 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
45%
17%