LG 43LF513A 43 inch LED Full HD
4
Market Status
Discontinued
Compare
Share:
Avtar Singh
Mobile
54953
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/54953.png
/lg-43lf513a-43-inch-led-full-hd-smart-tv-price-in-india
LG
43 Inch
Full HD
3GP, Asf, AVI, FLV, MKV, MP4, TS, VOB, WEBM, WMV
Triple XD Engine
100 - 240 V
50 - 60 Hz
Fluctuation protection
Brand
LG
Model
43LF513A 43 inch LED Full HD TV
Market Status
Discontinued
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Remote, Battery for Remote, User Manual, Warranty Card.
LG 43LF513A 43 inch LED Full HD - Display
Display Type
LED
Display Size (Diagonal)
43 Inch
Display Resolution
Full HD
Local Dimming
No
Aspect Ratio
3D TV
No
Curved TV
Ultra Slim TV
Other Display Features
Triple XD Engine
LG 43LF513A 43 inch LED Full HD - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
8.2 Kg
Weight With Stand
8.5 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
975.5 x 582.4 x 81.5 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
975.5 x 621 x 208.7 mm
Stand Material
Plastic
Stand Weight
0.3 Kg
Stand Colour
Black
LG 43LF513A 43 inch LED Full HD - Video Features
Video Formats Supported
Image Formats Supported
JPEG, JPS, MPO
Upscaling
LG 43LF513A 43 inch LED Full HD - Audio Features
Sound Type
Stereo
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, HEAAC, MP2, PCM, RA, WMA
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
LG 43LF513A 43 inch LED Full HD - Connectivity/Ports
USB Ports
1(Rear)
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
1(Rear)
Headphone/Speaker output ports
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Component Output(RGB Input) Ports
Composite Input(Audio VIdeo Cable) Ports
2(Rear)
NFC Ports
LG 43LF513A 43 inch LED Full HD - Smart TV Features
Smart TV
WiFi Present
Facebook and Social Media Integration
Games
Yes
Voice Recognition
Other Smart Features
Fluctuation protection
LG 43LF513A 43 inch LED Full HD - Remote Features
Internet Access
Universal Control Present
Touch Controls Present
LG 43LF513A 43 inch LED Full HD - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Saving Mode
Yes
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
45%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
17%