LG 43LF540A 43 inch LED Full HD
4
Market Status
Discontinued
Avtar Singh
View All
Mobile
55179
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/55179.png
/lg-43lf540a-43-inch-led-full-hd-smart-tv-price-in-india
LG
43 Inch
Full HD, Slim LED
3GP, Asf, AVI, FLV, MKV, MP4, TS, VOB, WEBM, WMV
Triple XD Engine
178 Degrees
100 - 240 V
50 - 60 Hz
Joystick
Auto volume leveller: Balance, Clear Voice 2
Model
43LF540A 43 inch LED Full HD TV
Market Status
Discontinued
Box Contents
Television, Remote Control, Batteries, Power Cord, User Manual, Warranty Card
LG 43LF540A 43 inch LED Full HD - Display
Full HD
LED Backlight Type
Slim LED
Local Dimming
No
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
3D TV
No
Curved TV
Ultra Slim TV
Other Display Features
Triple XD Engine
LG 43LF540A 43 inch LED Full HD - Physical Design
Weight Without Stand
9.5 Kg
Weight With Stand
9.8 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
971 x 624 x 198 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
971 x 575 x 58.7 mm
Stand Colour
Black
LG 43LF540A 43 inch LED Full HD - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
Image Formats Supported
JPEG
Upscaling
LG 43LF540A 43 inch LED Full HD - Audio Features
Sound Type
2.0,Stereo
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), MP3, MPEG, PCM
Output Per Speaker
5 W
Total Speaker Output
10 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
LG 43LF540A 43 inch LED Full HD - Connectivity/Ports
USB Ports
1(Side)
HDMI Ports
1(Side), 1(Rear)
Headphone/Speaker output ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1(Rear)
Component Output(RGB Input) Ports
1(Rear)
Composite Input(Audio VIdeo Cable) Ports
2(Rear)
LG 43LF540A 43 inch LED Full HD - Smart TV Features
Smart TV
Other Smart Features
Joystick
LG 43LF540A 43 inch LED Full HD - Remote Features
Remote Type
IR (Infra red)
Internet Access
Universal Control Present
Touch Controls Present
LG 43LF540A 43 inch LED Full HD - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Standby
0.3 W
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
17%
Buy Now
43%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%