LG 43LF6300 43 inch LED Full HD
4
Market Status
Discontinued
Compare
Share:
Avtar Singh
Mobile
55184
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/55184.png
/lg-43lf6300-43-inch-led-full-hd-smart-tv-price-in-india
LG
43 Inch
Full HD, Slim LED
3GP, Asf, AVI, FLV, MKV, MP4, TS, VOB, WEBM, WMV
Triple XD Engine, WiDi (Wireless Display)
178 Degrees
100 - 240 V
50 - 60 Hz
Clear Voice 2
Brand
LG
Model
43LF6300 43 inch LED Full HD TV
Market Status
Discontinued
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Magic Remote, User Manual, Warranty Card.
LG 43LF6300 43 inch LED Full HD - Display
Display Type
LED
Display Size (Diagonal)
43 Inch
Display Resolution
Full HD
LED Backlight Type
Slim LED
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
3D TV
No
Curved TV
No
Ultra Slim TV
Other Display Features
LG 43LF6300 43 inch LED Full HD - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
10.2 Kg
Weight With Stand
12.7 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
973 x 625 x 193 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
973 x 573 x 55.1 mm
Stand Colour
Black
LG 43LF6300 43 inch LED Full HD - Video Features
Video Formats Supported
Image Formats Supported
JPEG, JPS, MPO
Upscaling
LG 43LF6300 43 inch LED Full HD - Audio Features
Sound Type
2.0,Stereo
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM, RA, WMA
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
Clear Voice 2
LG 43LF6300 43 inch LED Full HD - Connectivity/Ports
USB Ports
3(Side)
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
3(Side)
Digital/Optical Audio Output Ports
1(Rear)
Headphone/Speaker output ports
1(Rear)
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Component Output(RGB Input) Ports
Composite Input(Audio VIdeo Cable) Ports
Ethernet Sockets
NFC Ports
LG 43LF6300 43 inch LED Full HD - Smart TV Features
Yes
WiFi-Direct Support
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Inbuilt Apps
Facebook and Social Media Integration
Games
Camera
Microphone
Gesture Recognition
Facial Recognition
Voice Recognition
Other Smart Features
LG 43LF6300 43 inch LED Full HD - Remote Features
Internet Access
Universal Control Present
Touch Controls Present
Other Remote Features
Magic Remote
LG 43LF6300 43 inch LED Full HD - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Standby
0.3 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
17%
Buy Now
43%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%