LG 43LH516A 43 inch LED Full HD
4
Market Status
Out of Stock
Compare
Share:
Avtar Singh
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/52652.png
/lg-43lh516a-43-inch-led-full-hd-smart-tv-price-in-india
LG
https://schema.org/InStock
Thu May 14 2026
Starting Price
View all prices
43 Inch
Full HD, Slim LED
DivX HD
Triple XD Engine
178 Degrees
100 - 240 V
Brand
LG
Model
43LH516A 43 inch LED Full HD TV
Market Status
Out of Stock
Warranty
2 Years
Box Contents
Television, Remote Control, Batteries, User Manual, Warranty Card
LG 43LH516A 43 inch LED Full HD - Display
Display Type
LED
Display Size (Diagonal)
43 Inch
Display Resolution
Full HD
LED Backlight Type
Slim LED
Local Dimming
No
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
Other Display Features
Triple XD Engine
LG 43LH516A 43 inch LED Full HD - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
8.1 Kg
Weight With Stand
8.4 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
975.5 x 621 x 208.7 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
975.5 x 583 x 81.5 mm
Stand Shape
Y Shape
Stand Weight
0.3 Kg
Stand Colour
Black
LG 43LH516A 43 inch LED Full HD - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, SECAM
Video Formats Supported
DivX HD
Image Formats Supported
JPEG, JPS, MPO
LG 43LH516A 43 inch LED Full HD - Audio Features
Sound Type
2
Sound Technology
Dolby Digital
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), HAAC, MP3, PCM
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance
LG 43LH516A 43 inch LED Full HD - Connectivity/Ports
USB Ports
1(Side)
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
1(Rear)
Headphone/Speaker output ports
1(Rear)
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Composite Input(Audio VIdeo Cable) Ports
LG 43LH516A 43 inch LED Full HD - Smart TV Features
Smart TV
No
Games
Yes
LG 43LH516A 43 inch LED Full HD - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Universal Control Present
Touch Controls Present
LG 43LH516A 43 inch LED Full HD - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Standby
0.3 W
Power Saving Mode
Yes
Exclusive Deals
Apple MacBook Air Mid 2017 A1466 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
43%
17%