LG 43LH600T 43 inch LED Full HD
4
Market Status
Out of Stock
Avtar Singh
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/52648.png
/lg-43lh600t-43-inch-led-full-hd-smart-tv-price-in-india
LG
https://schema.org/InStock
Thu May 14 2026
Starting Price
View all prices
43 Inch
Full HD, Slim LED
DivX HD
Triple XD Engine, WiDi (Wireless Display)
178 Degrees
100 - 240 V
Auto volume leveller: Balance, Clear Voice 3
Model
43LH600T 43 inch LED Full HD TV
Market Status
Out of Stock
Warranty
2 Years
Box Contents
Television, Remote Control, Batteries, Built-in Magic Remote, User Manual, Warranty Card
LG 43LH600T 43 inch LED Full HD - Display
LED Backlight Type
Slim LED
Local Dimming
No
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
3D TV
No
LG 43LH600T 43 inch LED Full HD - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
9.25 Kg
Weight With Stand
9.45 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
974 x 620 x 199 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
974 x 571 x 79.4 mm
Stand Shape
Y Shape
Stand Weight
0.20 Kg
Stand Colour
Black
LG 43LH600T 43 inch LED Full HD - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, SECAM
Video Formats Supported
DivX HD
Image Formats Supported
JPEG, JPS, MPO
LG 43LH600T 43 inch LED Full HD - Audio Features
Sound Type
2
Sound Technology
Dolby Digital
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), DTS, EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM, RA, WMA
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Other Smart Audio Features
LG 43LH600T 43 inch LED Full HD - Connectivity/Ports
USB Ports
2(Side)
HDMI Ports
2(Side), 1(Rear)
Digital/Optical Audio Output Ports
1(Rear)
Headphone/Speaker output ports
1(Rear)
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Ethernet Sockets
NFC Ports
LG 43LH600T 43 inch LED Full HD - Smart TV Features
WiFi-Direct Support
Inbuilt Apps
Yes, YouTube, Netflix, Google Play Store
Facebook and Social Media Integration
Games
Camera
Microphone
Gesture Recognition
Facial Recognition
Voice Recognition
Other Smart Features
LG 43LH600T 43 inch LED Full HD - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Universal Control Present
Touch Controls Present
Other Remote Features
Magic Remote
LG 43LH600T 43 inch LED Full HD - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Standby
0.3 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
43%
17%