LG 43LH602V 43 inch LED Full HD
4
Market Status
Discontinued
Avtar Singh
Mobile
53475
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/53475.png
/lg-43lh602v-43-inch-led-full-hd-smart-tv-price-in-india
LG
43 Inch
Full HD, Direct LED
DivX HD
Triple XD Engine, WiDi (Wireless Display)
100 - 240 V
Display Mirroring, DLNA, MHL, SmartShare, SmartView, WiFi Direct, Web OS 3.0, LG Store
Auto volume leveller: Balance, Clear Voice 3
Model
43LH602V 43 inch LED Full HD TV
Market Status
Discontinued
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Remote Control, Batteries, Power Cord, User Manual, Warranty Card
LG 43LH602V 43 inch LED Full HD - Display
LED Backlight Type
Direct LED
Local Dimming
No
Refresh Rate
50 Hz
Aspect Ratio
3D TV
No
LG 43LH602V 43 inch LED Full HD - Physical Design
Weight With Stand
9.5 Kg
Stand Shape
Y Shape
Stand Colour
Black
LG 43LH602V 43 inch LED Full HD - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
DivX HD
Image Formats Supported
JPEG
LG 43LH602V 43 inch LED Full HD - Audio Features
Sound Type
2.0,Mono,Stereo
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), DTS, EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM, RA, WMA
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Other Smart Audio Features
LG 43LH602V 43 inch LED Full HD - Connectivity/Ports
USB Ports
2 Ports
HDMI Ports
2 Ports
Digital/Optical Audio Output Ports
1
Ethernet Sockets
NFC Ports
LG 43LH602V 43 inch LED Full HD - Smart TV Features
Other Smart Features
LG 43LH602V 43 inch LED Full HD - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Universal Control Present
Touch Controls Present
Other Remote Features
Magic Remote
LG 43LH602V 43 inch LED Full HD - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Air Mid 2017 A1466 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
48%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
43%
17%