LG 43NANO83A6A 43 inch (109 cm) LED 4K
4
Release Date
19
Aug
25
Market Status
Available
Compare
Share:
Suresh Joshi
View All
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/0278899f-26b0.jpg
/lg-43nano83a6a-43-inch-109-cm-led-4k-smart-tv-price-in-india
LG
https://schema.org/InStock
Mon May 11 2026
Starting Price
View all prices
43 Inch (109.22 cm, Ideal for 5-10 feet viewing distance)
4K, Direct LED
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 115 W
AirPlay, AirPlay 2, Apple Homekit, Display Mirroring, Simplink, Web OS
Dolby Atmos
Brand
LG
Model
43NANO83A6A
Market Status
Available
Launch Date
19-Aug-25
Series
NANO 83A
Warranty
3 Years
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
LG 43NANO83A6A 43 inch (109 cm) LED 4K - Display
Display Type
LED
Display Size (Diagonal)
Display Resolution
4K
LED Backlight Type
Direct LED
Refresh Rate
60 Hz
Brightness
240 Nits
Aspect Ratio
Other Display Features
Alpha 7 Gen8 AI Processor 4K, HDR (High Dynamic Range), Multi View
LG 43NANO83A6A 43 inch (109 cm) LED 4K - Physical Design
Weight Without Stand
8.8 Kg
Weight With Stand
8.9 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
967 x 621 x 200 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
967 x 564 x 57.1 mm
Stand Shape
Tabletop
Stand Colour
Black
LG 43NANO83A6A 43 inch (109 cm) LED 4K - Video Features
Digital TV Reception Formats
DVB
Upscaling
Yes
LG 43NANO83A6A 43 inch (109 cm) LED 4K - Audio Features
Sound Type
2
Sound Technology
Dolby Atmos
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
LG 43NANO83A6A 43 inch (109 cm) LED 4K - Connectivity/Ports
HDMI Ports
3
Digital/Optical Audio Output Ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Ethernet Sockets
1
LG 43NANO83A6A 43 inch (109 cm) LED 4K - Smart TV Features
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Bluetooth Version
5.1
Inbuilt Apps
Netflix, YouTube, Hotstar, Prime Video
Games
Camera
Voice Recognition
Other Smart Features
LG 43NANO83A6A 43 inch (109 cm) LED 4K - Remote Features
Cell Requirement
2 AAA
Internet Access
Other Remote Features
Magic Remote
LG 43NANO83A6A 43 inch (109 cm) LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
115 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
45%
17%