LG 43UF690T 43 inch LED 4K
4
LG 43UF690T 43 inch LED 4K
Market Status
Discontinued
Compare
Share:
Avtar Singh
lg-43uf690t-43-inch-led-4k
Mobile
54946
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/54946.png
/lg-43uf690t-43-inch-led-4k-smart-tv-price-in-india
LG
43 Inch
4K, Slim LED
3GP, Asf, AVI, FLV, MKV, MP4, TS, VOB, WEBM, WMV
True 4K Engine, WiDi (Wireless Display)
100 - 240 V
50 - 60 Hz
Model
43UF690T 43 inch LED 4K TV
Market Status
Discontinued
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Magic Remote, Battery for Remote, User Manual, Warranty Card.
LG 43UF690T 43 inch LED 4K - Display
Display Size (Diagonal)
43 Inch
LED Backlight Type
Slim LED
Local Dimming
No
3D TV
No
Curved TV
Ultra Slim TV
Yes
Other Display Features
LG 43UF690T 43 inch LED 4K - Physical Design
Colour
, Gold
Weight Without Stand
10.7 Kg
Weight With Stand
11 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
971 x 624 x 198 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
971 x 575 x 58.7 mm
Stand Material
Metal
Stand Weight
0.3 Kg
Stand Colour
Other
LG 43UF690T 43 inch LED 4K - Video Features
Video Formats Supported
Image Formats Supported
JPEG, JPS, MPO
Upscaling
LG 43UF690T 43 inch LED 4K - Audio Features
Sound Type
Stereo
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, HEAAC, MP2, PCM, RA, WMA
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
LG 43UF690T 43 inch LED 4K - Connectivity/Ports
USB Ports
2(Side)
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
2(Side)
Digital/Optical Audio Output Ports
1(Rear)
Headphone/Speaker output ports
1(Rear)
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Component Output(RGB Input) Ports
Composite Input(Audio VIdeo Cable) Ports
Ethernet Sockets
NFC Ports
LG 43UF690T 43 inch LED 4K - Smart TV Features
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Inbuilt Apps
Yes, Premium Content, LG Store, Game World.
Facebook and Social Media Integration
Games
Camera
Microphone
Gesture Recognition
Facial Recognition
Voice Recognition
Other Smart Features
LG 43UF690T 43 inch LED 4K - Remote Features
Internet Access
Universal Control Present
Touch Controls Present
Other Remote Features
Magic Remote
LG 43UF690T 43 inch LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
45%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
17%