LG 43UQ7300PTA 43 inch (109 cm) LED 4K
4
Market Status
Available
Compare
Share:
Suresh Joshi
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/8b9e1805-c1dc.jpg
/lg-43uq7300pta-43-inch-109-cm-led-4k-smart-tv-price-in-india
LG
https://schema.org/InStock
Wed May 13 2026
Starting Price
View all prices
Quad Core
NA, AirPlay 2, Apple Homekit, Simplink, Web OS
43 Inch (109.22 cm, Ideal for 5-10 feet viewing distance)
4K, Direct LED
100 - 240 V
50 - 60 Hz
AirPlay 2, Apple Homekit, Simplink, Web OS
Model
43UQ7300PTA
Market Status
Available
Box Contents
Television, Remote, Table Stand, User Manual, Warranty Card
LG 43UQ7300PTA 43 inch (109 cm) LED 4K - Display
Display Size (Diagonal)
LED Backlight Type
Direct LED
Refresh Rate
60 Hz
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range)
LG 43UQ7300PTA 43 inch (109 cm) LED 4K - Physical Design
Stand Colour
Black
LG 43UQ7300PTA 43 inch (109 cm) LED 4K - Video Features
Upscaling
Yes
LG 43UQ7300PTA 43 inch (109 cm) LED 4K - Audio Features
Sound Type
2
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Output per Subwoofer
10 W
LG 43UQ7300PTA 43 inch (109 cm) LED 4K - Connectivity/Ports
HDMI Ports
3
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1
Ethernet Sockets
1
LG 43UQ7300PTA 43 inch (109 cm) LED 4K - Smart TV Features
Bluetooth
Bluetooth Version
5
Processor Type
Quad Core
Inbuilt Apps
NA
Other Smart Features
LG 43UQ7300PTA 43 inch (109 cm) LED 4K - Remote Features
Cell Requirement
2 AAA
Magic Remote
LG 43UQ7300PTA 43 inch (109 cm) LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Standby
0.5 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
17%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
45%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%