LG 47LA6620 47 inch LED Full HD
4
Market Status
Out of Stock
Compare
Share:
Avtar Singh
Mobile
52788
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/52788.png
/lg-47la6620-47-inch-led-full-hd-smart-tv-price-in-india
LG
Dual Core
47 Inch
Full HD, Ultra Slim LED
DivX HD
Triple XD Engine, WiDi (Wireless Display)
178 Degrees
100 - 240 V
107 W
Dual Band, Auto volume leveller: Balance, Clear Voice 2
Brand
LG
Model
47LA6620 47 inch LED Full HD TV
Market Status
Out of Stock
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Remote Control, Magic Remote(MR13) 4 3D Glasses, User Manual, Warranty Card
LG 47LA6620 47 inch LED Full HD - Display
Display Type
LED
Display Size (Diagonal)
47 Inch
Display Resolution
Full HD
LED Backlight Type
Ultra Slim LED
Local Dimming
Yes
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
3D TV
Yes
Curved TV
No
Other Display Features
LG 47LA6620 47 inch LED Full HD - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
14.8 Kg
Weight With Stand
16.9 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1069 x 695 x 327 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1069 x 624 x 52 mm
Stand Shape
Mini Arc
Stand Weight
2.1 Kg
Stand Colour
Black
LG 47LA6620 47 inch LED Full HD - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
DivX HD
Image Formats Supported
JPEG
Video Signals
HDMI, Component
Upscaling
LG 47LA6620 47 inch LED Full HD - Audio Features
Sound Technology
Dolby Digital Decoder
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, MP3, MPEG, PCM
No. of Speakers
3
Output Per Speaker
8 W
Total Speaker Output
24 W
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance, Clear Voice 2
LG 47LA6620 47 inch LED Full HD - Connectivity/Ports
USB Ports
3(Side)
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
3(Side)
Digital/Optical Audio Output Ports
1(Rear)
Headphone/Speaker output ports
1(Rear)
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Composite Input(Audio VIdeo Cable) Ports
Ethernet Sockets
NFC Ports
LG 47LA6620 47 inch LED Full HD - Smart TV Features
Band Support
Dual Band
WiFi-Direct Support
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
No
Processor Type
Dual Core
Inbuilt Apps
Facebook and Social Media Integration
Games
Camera
Microphone
Gesture Recognition
Facial Recognition
Voice Recognition
Other Smart Features
LG 47LA6620 47 inch LED Full HD - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Cell Requirement
2 AA
Internet Access
Universal Control Present
Touch Controls Present
Other Remote Features
Magic Remote
LG 47LA6620 47 inch LED Full HD - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Running
107 W
Power Consmption Standby
1 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
43%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
17%
Apple MacBook Air 2019 A1932 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
53%