LG 47LA8600 47 inch LED Full HD
4
Market Status
Discontinued
Avtar Singh
Mobile
54853
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/54853.png
/lg-47la8600-47-inch-led-full-hd-smart-tv-price-in-india
LG
Dual Core
47 Inch
Full HD, Ultra Slim LED
DivX HD
Triple XD Engine
178 Degrees
100 - 240 V
Model
47LA8600 47 inch LED Full HD TV
Market Status
Discontinued
Box Contents
Television, Remote Control, Magic Remote, 4 3D Glasses(F310), User Manual, Warranty Card
LG 47LA8600 47 inch LED Full HD - Display
LED Backlight Type
Ultra Slim LED
No
Ultra Slim TV
Other Display Features
Triple XD Engine
LG 47LA8600 47 inch LED Full HD - Physical Design
Weight Without Stand
14.8 Kg
Weight With Stand
16.9 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1059 x 694 x 269 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1059 x 612 x 34.1 mm
Stand Material
Metal
Stand Shape
Arch Flow
Stand Colour
Silver
LG 47LA8600 47 inch LED Full HD - Video Features
Analog TV Reception Formats
AUTO, PAL, NTSC, SECAM
Video Formats Supported
DivX HD
Image Formats Supported
JPEG, JPS, MPO
Upscaling
LG 47LA8600 47 inch LED Full HD - Audio Features
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, MP3, MPEG, PCM
No. of Speakers
3
Output Per Speaker
8 W
Total Speaker Output
24 W
Other Smart Audio Features
LG 47LA8600 47 inch LED Full HD - Connectivity/Ports
USB Ports
3(Side)
HDMI Ports
4(Side)
Digital/Optical Audio Output Ports
1(Rear)
Headphone/Speaker output ports
1(Rear)
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1
NFC Ports
LG 47LA8600 47 inch LED Full HD - Smart TV Features
No
Processor Type
Dual Core
Other Smart Features
LG 47LA8600 47 inch LED Full HD - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Magic Remote
LG 47LA8600 47 inch LED Full HD - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Standby
1 W
43%
Buy Now
45%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
17%