LG 47LB6700 47 inch LED Full HD
4
Market Status
Discontinued
Avtar Singh
Mobile
55245
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/55245.png
/lg-47lb6700-47-inch-led-full-hd-smart-tv-price-in-india
LG
47 Inch
Full HD, Ultra Slim LED
DivX HD, WMV
Triple XD Engine
178 Degrees
16:09, 200 Hz
100 - 240 V
50 - 60 Hz
WiFi Direct, Web OS, Launcher, LG Store, Live Menu, Future Ready, Dual play
Model
47LB6700 47 inch LED Full HD TV
Market Status
Discontinued
Box Contents
Television, Remote Control, Batteries, 4 3D Glasses, User Manual, Warranty Card.
LG 47LB6700 47 inch LED Full HD - Display
LED Backlight Type
Ultra Slim LED
Local Dimming
Yes
Refresh Rate
200 Hz
No
Ultra Slim TV
Other Display Features
Triple XD Engine
LG 47LB6700 47 inch LED Full HD - Physical Design
Weight Without Stand
12.7 Kg
Weight With Stand
13.2 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1059.9 x 671.9 x 247.5 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1059.9 x 621 x 55.1 mm
Stand Material
Metal
Stand Colour
Silver
LG 47LB6700 47 inch LED Full HD - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Video Formats Supported
DivX HD, WMV
Image Formats Supported
JPEG, JPS, MPO
Video Signals
HDMI, RF, Component
Upscaling
LG 47LB6700 47 inch LED Full HD - Audio Features
Sound Type
2.1
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), DTS, EAC3, HAAC, MP3, MPEG, PCM
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
12 W
Total Speaker Output
24 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
LG 47LB6700 47 inch LED Full HD - Connectivity/Ports
USB Ports
3(Side)
HDMI Ports
3(Side)
Digital/Optical Audio Output Ports
1(Rear)
Headphone/Speaker output ports
NFC Ports
LG 47LB6700 47 inch LED Full HD - Smart TV Features
WiFi-Direct Support
Inbuilt Apps
Skype.
Other Smart Features
LG 47LB6700 47 inch LED Full HD - Remote Features
Internet Access
Universal Control Present
Magic Remote
LG 47LB6700 47 inch LED Full HD - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Standby
0.3 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
17%
Buy Now
43%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%