LG 47LM6410 47 inch LED Full HD
4
Market Status
Out of Stock
Avtar Singh
Mobile
52789
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/52789.png
/lg-47lm6410-47-inch-led-full-hd-smart-tv-price-in-india
LG
47 Inch
Full HD, Edge LED
DivX HD
Triple XD Engine, WiDi (Wireless Display)
178 Degrees
100 - 240 V
140 W
DLNA, MyRemote Apps, Simplink, Smartphone connect, SmartShare, WiFi Direct, LG Store, Dual play
Model
47LM6410 47 inch LED Full HD TV
Market Status
Out of Stock
Box Contents
Television, Remote Control, Magic Remote, 4 3D Glasses, 2 AA Batteries, User Manual, Warranty Card
LG 47LM6410 47 inch LED Full HD - Display
LED Backlight Type
Edge LED
No
Ultra Slim TV
Other Display Features
LG 47LM6410 47 inch LED Full HD - Physical Design
Weight Without Stand
14.7 Kg
Weight With Stand
16.9 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1073 x 705 x 263 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1073 x 639 x 35.7 mm
Stand Material
Metal
Stand Shape
Mini Arc
Stand Weight
2.2 Kg
Stand Colour
Silver
LG 47LM6410 47 inch LED Full HD - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Video Formats Supported
DivX HD
Image Formats Supported
JPEG
Video Signals
HDMI, Component
Upscaling
LG 47LM6410 47 inch LED Full HD - Audio Features
Sound Technology
Dolby Digital Decoder
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, MP3, MPEG, PCM
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Other Smart Audio Features
LG 47LM6410 47 inch LED Full HD - Connectivity/Ports
USB Ports
3(Rear)
HDMI Ports
4(Side), 4(Rear)
No
LG 47LM6410 47 inch LED Full HD - Smart TV Features
WiFi-Direct Support
Other Smart Features
LG 47LM6410 47 inch LED Full HD - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Cell Requirement
2 AA
Internet Access
Universal Control Present
Magic Remote
LG 47LM6410 47 inch LED Full HD - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Running
140 W
Power Consmption Standby
0.1 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
43%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
17%
Apple MacBook Air 2019 A1932 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
53%