LG 49LB5510 49 inch LED Full HD
4
Market Status
Discontinued
Compare
Share:
Avtar Singh
Mobile
55186
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/55186.png
/lg-49lb5510-49-inch-led-full-hd-smart-tv-price-in-india
LG
49 Inch
Full HD, Slim LED
3GP, Asf, AVI, FLV, MKV, MP4, TS, VOB, WEBM, WMV
Triple XD Engine
178 Degrees
100 - 240 V
50 - 60 Hz
Brand
LG
Model
49LB5510 49 inch LED Full HD TV
Market Status
Discontinued
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Conventional Remote, User Manual, Warranty Card.
LG 49LB5510 49 inch LED Full HD - Display
Display Type
LED
Display Size (Diagonal)
49 Inch
Display Resolution
Full HD
LED Backlight Type
Slim LED
Local Dimming
No
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
Other Display Features
Triple XD Engine
LG 49LB5510 49 inch LED Full HD - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
13.2 Kg
Weight With Stand
13.6 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1105 x 697 x 247 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1105 x 652 x 26.5 mm
Stand Colour
Black
LG 49LB5510 49 inch LED Full HD - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
Image Formats Supported
JPEG
Video Signals
HDMI, RF, Component
Upscaling
No
LG 49LB5510 49 inch LED Full HD - Audio Features
Sound Type
2.0,Stereo
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, HAAC, MP3, MPEG, PCM
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
Clear Voice 2
LG 49LB5510 49 inch LED Full HD - Connectivity/Ports
USB Ports
1(Side)
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
1(Side), 1(Rear)
Digital/Optical Audio Output Ports
1(Rear)
Headphone/Speaker output ports
1(Side)
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1(Rear)
Component Output(RGB Input) Ports
Composite Input(Audio VIdeo Cable) Ports
NFC Ports
LG 49LB5510 49 inch LED Full HD - Smart TV Features
Smart TV
Facebook and Social Media Integration
Voice Recognition
LG 49LB5510 49 inch LED Full HD - Remote Features
Internet Access
Universal Control Present
Touch Controls Present
LG 49LB5510 49 inch LED Full HD - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Standby
0.3 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
17%
Buy Now
43%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%