LG 49LB6200 49 inch LED Full HD
4
Avtar Singh
View All
Mobile
54848
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/54848.png
/lg-49lb6200-49-inch-led-full-hd-smart-tv-price-in-india
LG
49 Inch
Full HD, Slim LED
DivX HD
Triple XD Engine
178 Degrees
100 - 240 V
MHL, Simplink, SmartShare
Auto volume leveller: Balance, Clear Voice 2
Model
49LB6200 49 inch LED Full HD TV
Box Contents
Television, Remote Control, 2 3D Glasses, User Manual, Warranty Card
LG 49LB6200 49 inch LED Full HD - Display
LED Backlight Type
Slim LED
Local Dimming
No
Aspect Ratio
Vertical Viewing Angles
3D TV
Yes
Curved TV
No
Ultra Slim TV
Yes
Other Display Features
Triple XD Engine
LG 49LB6200 49 inch LED Full HD - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
13.2 Kg
Weight With Stand
13.6 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1105 x 694 x 230 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1105 x 652 x 56.5 mm
Stand Material
Metal
Stand Shape
V Shape
Stand Colour
Black
LG 49LB6200 49 inch LED Full HD - Video Features
Video Formats Supported
DivX HD
Image Formats Supported
JPEG
Video Signals
HDMI
Upscaling
LG 49LB6200 49 inch LED Full HD - Audio Features
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, HAAC, MP3, MPEG, PCM
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Other Smart Audio Features
LG 49LB6200 49 inch LED Full HD - Connectivity/Ports
Composite Input(Audio VIdeo Cable) Ports
2(Rear)
NFC Ports
LG 49LB6200 49 inch LED Full HD - Smart TV Features
Smart TV
WiFi Present
Facebook and Social Media Integration
Games
Voice Recognition
Other Smart Features
MHL, Simplink, SmartShare
LG 49LB6200 49 inch LED Full HD - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Internet Access
Universal Control Present
Touch Controls Present
LG 49LB6200 49 inch LED Full HD - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Standby
0.3 W
43%
Buy Now
45%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
17%