LG 49LF540A 49 inch LED Full HD
4
Market Status
Discontinued
Avtar Singh
View All
Mobile
55185
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/55185.png
/lg-49lf540a-49-inch-led-full-hd-smart-tv-price-in-india
Full HD, Slim LED
3GP, Asf, AVI, FLV, MKV, MP4, TS, VOB, WEBM, WMV
Triple XD Engine
178 Degrees
100 - 240 V
50 - 60 Hz
USB HID Support, Joystick
Model
49LF540A 49 inch LED Full HD TV
Market Status
Discontinued
Box Contents
Television, Conventional Remote, User Manual, Warranty Card.
LG 49LF540A 49 inch LED Full HD - Display
Slim LED
Local Dimming
No
Triple XD Engine
LG 49LF540A 49 inch LED Full HD - Physical Design
Weight Without Stand
13.1 Kg
Weight With Stand
13.4 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1103 x 968 x 198 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1103 x 650 x 58.7 mm
Stand Colour
Black
LG 49LF540A 49 inch LED Full HD - Video Features
Video Formats Supported
Image Formats Supported
JPEG
Upscaling
No
LG 49LF540A 49 inch LED Full HD - Audio Features
Sound Type
Stereo
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, HAAC, MP3, MPEG, PCM
Output Per Speaker
5 W
Total Speaker Output
10 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
LG 49LF540A 49 inch LED Full HD - Connectivity/Ports
USB Ports
1(Side)
HDMI Ports
1(Side), 1(Rear)
1(Rear)
Component Output(RGB Input) Ports
Composite Input(Audio VIdeo Cable) Ports
2(Rear)
LG 49LF540A 49 inch LED Full HD - Smart TV Features
Smart TV
Facebook and Social Media Integration
Voice Recognition
Other Smart Features
USB HID Support, Joystick
LG 49LF540A 49 inch LED Full HD - Remote Features
Internet Access
Universal Control Present
Touch Controls Present
LG 49LF540A 49 inch LED Full HD - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Standby
0.3 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
17%
Buy Now
43%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%