LG 49UF672T 49 inch LED 4K
4
LG 49UF672T 49 inch LED 4K
Market Status
Out of Stock
Avtar Singh
View All
lg-49uf672t-49-inch-led-4k
Mobile
52733
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/52733.png
/lg-49uf672t-49-inch-led-4k-smart-tv-price-in-india
4K, Slim LED
DivX HD
178 Degrees
100 - 240 V
Simplink
Auto volume leveller: Balance, Clear Voice 2
Model
49UF672T 49 inch LED 4K TV
Market Status
Out of Stock
Box Contents
Television, Remote Control, Batteries, User Manual, Warranty Card
LG 49UF672T 49 inch LED 4K - Display
Slim LED
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
Ultra Slim TV
Yes
LG 49UF672T 49 inch LED 4K - Physical Design
Weight Without Stand
14 Kg
Weight With Stand
15.9 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1104 x 701 x 261 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1104 x 645 x 56.7 mm
Stand Shape
Y Shape
Stand Weight
1.9 Kg
Stand Colour
Black
LG 49UF672T 49 inch LED 4K - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Video Formats Supported
DivX HD
Image Formats Supported
JPEG
Video Signals
HDMI, RF, Component
Upscaling
Yes
LG 49UF672T 49 inch LED 4K - Audio Features
Sound Technology
Dolby Digital
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), DTS, EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM, RA, WAV
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Other Smart Audio Features
LG 49UF672T 49 inch LED 4K - Connectivity/Ports
2(Rear)
Digital/Optical Audio Output Ports
1(Rear)
Headphone/Speaker output ports
1(Rear)
LG 49UF672T 49 inch LED 4K - Smart TV Features
Smart TV
No
Other Smart Features
Simplink
LG 49UF672T 49 inch LED 4K - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
LG 49UF672T 49 inch LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Standby
0.3 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
43%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
17%
Apple MacBook Air 2019 A1932 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
53%