LG 50LA6200 50 inch LED Full HD
4
Market Status
Discontinued
Compare
Share:
Avtar Singh
Mobile
54845
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/54845.png
/lg-50la6200-50-inch-led-full-hd-smart-tv-price-in-india
LG
Dual Core
50 Inch
Full HD, Direct LED
DivX HD
Triple XD Engine
178 Degrees
100 - 240 V
138 W
Auto volume leveller: Balance, Clear Voice 2
Brand
LG
Model
50LA6200 50 inch LED Full HD TV
Market Status
Discontinued
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Remote Control, Magic Remote (MR13), 4 3D Glasses, User Manual, Warranty Card
LG 50LA6200 50 inch LED Full HD - Display
Display Type
LED
Display Size (Diagonal)
50 Inch
Display Resolution
Full HD
LED Backlight Type
Direct LED
Local Dimming
No
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
3D TV
Yes
Curved TV
No
Other Display Features
Triple XD Engine
LG 50LA6200 50 inch LED Full HD - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
14.2 Kg
Weight With Stand
16.4 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1131 x 725 x 327 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1131 x 656 x 80.9 mm
Stand Material
Plastic
Stand Shape
Mini Arc
Stand Colour
Black
LG 50LA6200 50 inch LED Full HD - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
DivX HD
Image Formats Supported
JPEG
Video Signals
HDMI
Upscaling
Yes
LG 50LA6200 50 inch LED Full HD - Audio Features
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), DTS, EAC3, MP3, MPEG, PCM
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Other Smart Audio Features
LG 50LA6200 50 inch LED Full HD - Connectivity/Ports
USB Ports
3(Side)
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
3(Side)
Digital/Optical Audio Output Ports
1(Rear)
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1(Rear)
Composite Input(Audio VIdeo Cable) Ports
Ethernet Sockets
NFC Ports
LG 50LA6200 50 inch LED Full HD - Smart TV Features
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Processor Type
Dual Core
Facebook and Social Media Integration
Games
Camera
Microphone
Gesture Recognition
Facial Recognition
Voice Recognition
Other Smart Features
LG 50LA6200 50 inch LED Full HD - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Internet Access
Universal Control Present
Other Remote Features
Magic Remote
LG 50LA6200 50 inch LED Full HD - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Running
138 W
Power Consmption Standby
1 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
45%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
17%