LG 50NANO83A6A 50 inch (127 cm) LED 4K
4
Release Date
13
Oct
25
Market Status
Available
Compare
Share:
Suresh Joshi
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/b34e5d62-049b.jpg
/lg-50nano83a6a-50-inch-127-cm-led-4k-smart-tv-price-in-india
LG
https://schema.org/InStock
Wed May 13 2026
Starting Price
View all prices
50 Inch (127 cm, Ideal for 8-13 feet viewing distance)
4K
100 - 240 V
50 - 60 Hz
Brand
LG
Model
50NANO83A6A 50 inch (127 cm) LED 4K TV
Market Status
Available
Launch Date
13-Oct-25
Series
NANO 83A
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, User Manual, Warranty Card
LG 50NANO83A6A 50 inch (127 cm) LED 4K - Display
Display Type
LED
Display Size (Diagonal)
Display Resolution
4K
Refresh Rate
60 Hz
Brightness
300 Nits
Aspect Ratio
Other Display Features
Alpha 7 Gen8 AI Processor 4K
LG 50NANO83A6A 50 inch (127 cm) LED 4K - Physical Design
Dimensions With Stand(WxHxD)
1122 x 718 x 230 mm
Stand Shape
Tabletop
LG 50NANO83A6A 50 inch (127 cm) LED 4K - Video Features
Upscaling
Yes
LG 50NANO83A6A 50 inch (127 cm) LED 4K - Audio Features
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
Dolby Atmos
LG 50NANO83A6A 50 inch (127 cm) LED 4K - Connectivity/Ports
HDMI Ports
3
Ethernet Sockets
1
LG 50NANO83A6A 50 inch (127 cm) LED 4K - Smart TV Features
Inbuilt Apps
Netflix JioHotstar Prime Video
LG 50NANO83A6A 50 inch (127 cm) LED 4K - Remote Features
Other Remote Features
Magic Remote
LG 50NANO83A6A 50 inch (127 cm) LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Standby
0.5 W
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
17%
Buy Now
43%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%