LG 50PB560B 50 inch Plasma HD-Ready
4
Market Status
Discontinued
Compare
Share:
Avtar Singh
Mobile
55175
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/55175.png
/lg-50pb560b-50-inch-plasma-hd-ready-smart-tv-price-in-india
LG
50 Inch
HD ready
3GP, Asf, AVI, FLV, MKV, MP4, TS, VOB, WEBM, WMV
Triple XD Engine, 3000000 :1
178 Degrees
100 - 240 V
50 - 60 Hz
MHL, WiFi Direct, Joystick
Auto volume leveller: Balance, Clear Audio Plus
Brand
LG
Model
50PB560B 50 inch Plasma HD-Ready TV
Market Status
Discontinued
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Remote Control, Batteries, Power Cord, User Manual, Warranty Card
LG 50PB560B 50 inch Plasma HD-Ready - Display
Display Size (Diagonal)
50 Inch
Display Resolution
HD ready
Contrast Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
Other Display Features
Triple XD Engine
LG 50PB560B 50 inch Plasma HD-Ready - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
23.3 Kg
Weight With Stand
24.9 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1172 x 756.7 x 315 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1172 x 700.9 x 56 mm
Stand Colour
Black
LG 50PB560B 50 inch Plasma HD-Ready - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
Image Formats Supported
JPEG
Video Signals
HDMI, RF, Component
Upscaling
No
LG 50PB560B 50 inch Plasma HD-Ready - Audio Features
Sound Type
2.0,Stereo
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), DTS, EAC3, HEAAC, MP3, MPEG, PCM
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
LG 50PB560B 50 inch Plasma HD-Ready - Connectivity/Ports
USB Ports
1(Side)
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
1(Side), 1(Rear)
Digital/Optical Audio Output Ports
1(Side)
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1(Rear)
Component Output(RGB Input) Ports
1(Rear)
Composite Input(Audio VIdeo Cable) Ports
LG 50PB560B 50 inch Plasma HD-Ready - Smart TV Features
Smart TV
No
WiFi-Direct Support
Yes
Miracast/Screen Mirroring Support
Other Smart Features
MHL, WiFi Direct, Joystick
LG 50PB560B 50 inch Plasma HD-Ready - Remote Features
Internet Access
Universal Control Present
Touch Controls Present
LG 50PB560B 50 inch Plasma HD-Ready - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Standby
0.3 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
45%
17%