LG 50PN4500 50 inch Plasma HD-Ready
4
Market Status
Discontinued
Compare
Share:
Avtar Singh
Mobile
54842
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/54842.png
/lg-50pn4500-50-inch-plasma-hd-ready-smart-tv-price-in-india
LG
50 Inch
HD ready
DivX HD
Triple XD Engine
178 Degrees
100 - 240 V
275 W
Easylink (HDMI-CEC), Simplink
Auto volume leveller: Balance, Clear Voice 2
Brand
LG
Model
50PN4500 50 inch Plasma HD-Ready TV
Market Status
Discontinued
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Remote Control, Remote Batteries, User Manual, Warranty Card
LG 50PN4500 50 inch Plasma HD-Ready - Display
Display Size (Diagonal)
50 Inch
Display Resolution
HD ready
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
3D TV
No
Curved TV
No
Ultra Slim TV
Other Display Features
Triple XD Engine
LG 50PN4500 50 inch Plasma HD-Ready - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
24 Kg
Weight With Stand
25.4 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1168 x 755.4 x 292.7 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1168 x 698.6 x 57 mm
Stand Material
Plastic
Stand Shape
Tabletop
Stand Colour
Black
LG 50PN4500 50 inch Plasma HD-Ready - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
DivX HD
Image Formats Supported
JPEG
Video Signals
HDMI, RF, Component
LG 50PN4500 50 inch Plasma HD-Ready - Audio Features
Sound Technology
Dolby Digital Decoder
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), MP3, MPEG, PCM
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Other Smart Audio Features
LG 50PN4500 50 inch Plasma HD-Ready - Connectivity/Ports
USB Ports
1(Side)
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
1(Side)
Digital/Optical Audio Output Ports
1(Rear)
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1(Rear)
Component Output(RGB Input) Ports
Composite Input(Audio VIdeo Cable) Ports
NFC Ports
LG 50PN4500 50 inch Plasma HD-Ready - Smart TV Features
Smart TV
WiFi Present
Facebook and Social Media Integration
Voice Recognition
Other Smart Features
Easylink (HDMI-CEC), Simplink
LG 50PN4500 50 inch Plasma HD-Ready - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Internet Access
Universal Control Present
Touch Controls Present
LG 50PN4500 50 inch Plasma HD-Ready - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Running
275 W
Power Consmption Standby
0.3 W
Power Saving Mode
Yes
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
45%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
17%