LG 50UA83506LA 50 inch (127 cm) LED 4K
4
Release Date
20
Aug
25
Suresh Joshi
View All
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/f837db31-4956.jpg
/lg-50ua83506la-50-inch-127-cm-led-4k-smart-tv-price-in-india
LG
https://schema.org/InStock
Tue May 12 2026
4K, Direct LED
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 120 W
AirPlay AirPlay 2 Apple Homekit Display Mirroring Simplink Web OS
Dolby Atmos
Brand
LG
Model
50UA83506LA
Market Status
Available
Launch Date
20-Aug-25
Series
UA8350
Warranty
3 Years
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
LG 50UA83506LA 50 inch (127 cm) LED 4K - Display
4K
LED Backlight Type
Direct LED
Refresh Rate
60 Hz
Brightness
300 Nits
Aspect Ratio
Other Display Features
Alpha 7 Gen8 AI Processor 4K HDR (High Dynamic Range)
LG 50UA83506LA 50 inch (127 cm) LED 4K - Physical Design
Weight Without Stand
9.4 Kg
Weight With Stand
9.5 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1122 x 718 x 230 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1122 x 654 x 67.9 mm
Stand Shape
Tabletop
Stand Colour
Black
LG 50UA83506LA 50 inch (127 cm) LED 4K - Video Features
Digital TV Reception Formats
DVB
Upscaling
Yes
LG 50UA83506LA 50 inch (127 cm) LED 4K - Audio Features
Sound Type
2
Sound Technology
Dolby Atmos
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
LG 50UA83506LA 50 inch (127 cm) LED 4K - Connectivity/Ports
HDMI Ports
3
Digital/Optical Audio Output Ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
2
Ethernet Sockets
LG 50UA83506LA 50 inch (127 cm) LED 4K - Smart TV Features
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Bluetooth Version
5
Inbuilt Apps
Netflix YouTube Hotstar Prime Video
Games
Camera
Voice Recognition
Other Smart Features
LG 50UA83506LA 50 inch (127 cm) LED 4K - Remote Features
Internet Access
Other Remote Features
Magic Remote
LG 50UA83506LA 50 inch (127 cm) LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
120 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
17%
45%