LG 55EA9700 55 inch OLED Full HD
4
Market Status
Discontinued
Compare
Share:
Avtar Singh
Mobile
55229
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/55229.png
/lg-55ea9700-55-inch-oled-full-hd-smart-tv-price-in-india
LG
Dual Core
55 Inch
Full HD
DivX HD
Triple XD Engine, Infinite Contrast, WiDi (Wireless Display)
178 Degrees
16:09, 100 Hz
100 - 240 V
50 - 60 Hz
Clear Voice 2
Brand
LG
Model
55EA9700 55 inch OLED Full HD TV
Market Status
Discontinued
Warranty
1 Year
Box Contents
LG 55EA9700 55 inch OLED Full HD - Display
Display Type
OLED
Display Size (Diagonal)
55 Inch
Display Resolution
Full HD
Refresh Rate
100 Hz
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
3D TV
Yes
Curved TV
Yes
Ultra Slim TV
Other Display Features
LG 55EA9700 55 inch OLED Full HD - Physical Design
Colour
Silver
Weight With Stand
15 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1227 x 798.5 x 192 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1329 x 900 x 291 mm
Stand Colour
Silver
LG 55EA9700 55 inch OLED Full HD - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
DivX HD
Image Formats Supported
JPEG
Video Signals
HDMI, RF, Component
LG 55EA9700 55 inch OLED Full HD - Audio Features
Sound Type
2
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), DTS, EAC3, HAAC, HEAAC, MPEG, PCM
No. of Speakers
6
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
60 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
Clear Voice 2
LG 55EA9700 55 inch OLED Full HD - Connectivity/Ports
USB Ports
3(Side)
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
4(Side)
Digital/Optical Audio Output Ports
1(Rear)
Headphone/Speaker output ports
1(Rear)
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Composite Input(Audio VIdeo Cable) Ports
Ethernet Sockets
NFC Ports
LG 55EA9700 55 inch OLED Full HD - Smart TV Features
WiFi-Direct Support
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Processor Type
Dual Core
Inbuilt Apps
Facebook and Social Media Integration
Games
Camera
Microphone
Gesture Recognition
Facial Recognition
Voice Recognition
Other Smart Features
LG 55EA9700 55 inch OLED Full HD - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Internet Access
Touch Controls Present
Other Remote Features
Magic Remote
LG 55EA9700 55 inch OLED Full HD - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Standby
0.3 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
17%
Buy Now
43%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%