LG 55EA9800 55 inch OLED Full HD
4
Market Status
Discontinued
Compare
Share:
Avtar Singh
Mobile
54620
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/54620.png
/lg-55ea9800-55-inch-oled-full-hd-smart-tv-price-in-india
LG
55 Inch
Full HD
DivX HD, MPEG
Triple XD Engine
100 - 240 V
260 W
Auto volume leveller: Balance, Clear Voice 2
Brand
LG
Model
55EA9800 55 inch OLED Full HD TV
Market Status
Discontinued
Warranty
2 Years
Box Contents
Television, Conventional Remote, Magic Remote(Built-in), VC500 TV Camera, User Manual, Warranty Card
LG 55EA9800 55 inch OLED Full HD - Display
Display Type
OLED
Display Size (Diagonal)
55 Inch
Display Resolution
Full HD
Aspect Ratio
3D TV
Yes
Curved TV
Yes
Ultra Slim TV
Other Display Features
Triple XD Engine
LG 55EA9800 55 inch OLED Full HD - Physical Design
Colour
Black
Weight With Stand
17.2 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1227 x 798.5 x 192 mm
LG 55EA9800 55 inch OLED Full HD - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
DivX HD, MPEG
Image Formats Supported
JPEG
Video Signals
HDMI, RF, Component
Upscaling
LG 55EA9800 55 inch OLED Full HD - Audio Features
Audio Formats Supported
AC3(Dolby Digital), EAC3, MP3, PCM
No. of Speakers
6
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
60 W
Other Smart Audio Features
LG 55EA9800 55 inch OLED Full HD - Connectivity/Ports
USB Ports
3(Side)
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
4(Side)
Digital/Optical Audio Output Ports
1(Rear)
Headphone/Speaker output ports
1(Rear)
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1
Composite Input(Audio VIdeo Cable) Ports
Ethernet Sockets
NFC Ports
LG 55EA9800 55 inch OLED Full HD - Smart TV Features
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Inbuilt Apps
Facebook and Social Media Integration
Games
Camera
Microphone
Gesture Recognition
Facial Recognition
Voice Recognition
Other Smart Features
LG 55EA9800 55 inch OLED Full HD - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Internet Access
Touch Controls Present
Other Remote Features
Magic Remote
LG 55EA9800 55 inch OLED Full HD - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Running
260 W
Power Consmption Standby
0.3 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Air 2020 A2337 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
21%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
43%
Apple MacBook Air 2019 A1932 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
53%