LG 55EG960T 55 inch OLED 4K
4
LG 55EG960T 55 inch OLED 4K
Market Status
Out of Stock
Compare
Share:
Avtar Singh
lg-55eg960t-55-inch-oled-4k
Mobile
52740
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/52740.png
/lg-55eg960t-55-inch-oled-4k-smart-tv-price-in-india
LG
55 Inch
4K
DivX HD
Triple XD Engine, Ultra Luminance
100 - 240 V
Auto volume leveller: Balance, Clear Voice 2, Ultra Surround
Brand
LG
Model
55EG960T 55 inch OLED 4K TV
Market Status
Out of Stock
Warranty
2 Years
Box Contents
LG 55EG960T 55 inch OLED 4K - Display
Display Type
OLED
Display Size (Diagonal)
55 Inch
Display Resolution
4K
Aspect Ratio
3D TV
Yes
Curved TV
Yes
Ultra Slim TV
Other Display Features
LG 55EG960T 55 inch OLED 4K - Physical Design
Colour
Silver
Weight Without Stand
15.3 Kg
Weight With Stand
19 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1225.3 x 759.7 x 212.9 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1225.3 x 719 x 43.2 mm
Stand Shape
Tabletop
Stand Colour
Silver
LG 55EG960T 55 inch OLED 4K - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
DivX HD
Image Formats Supported
JPEG, JPS, MPO
Video Signals
HDMI, RF, Component
Upscaling
LG 55EG960T 55 inch OLED 4K - Audio Features
Sound Technology
Dolby Digital
Audio Formats Supported
AC3(Dolby Digital), MP3
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Other Smart Audio Features
LG 55EG960T 55 inch OLED 4K - Connectivity/Ports
USB Ports
3(Side)
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
1(Side)
Digital/Optical Audio Output Ports
1(Rear)
Headphone/Speaker output ports
1(Side)
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1
Ethernet Sockets
LG 55EG960T 55 inch OLED 4K - Smart TV Features
WiFi-Direct Support
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Inbuilt Apps
Facebook and Social Media Integration
Games
Camera
Microphone
Gesture Recognition
Facial Recognition
Voice Recognition
Other Smart Features
LG 55EG960T 55 inch OLED 4K - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Internet Access
Universal Control Present
Touch Controls Present
Other Remote Features
Magic Remote
LG 55EG960T 55 inch OLED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Standby
0.3 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
43%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
17%
Apple MacBook Air 2019 A1932 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
53%