LG 55LA8600 55 inch LED Full HD
4
Market Status
Out of Stock
Compare
Share:
Avtar Singh
Mobile
52705
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/52705.png
/lg-55la8600-55-inch-led-full-hd-smart-tv-price-in-india
LG
Dual Core
55 Inch
Full HD, Direct LED
DivX HD
Triple XD Engine, WiDi (Wireless Display)
178 Degrees
100 - 240 V
54 W
Auto volume leveller: Balance, Clear Voice 2
Brand
LG
Model
55LA8600 55 inch LED Full HD TV
Market Status
Out of Stock
Warranty
1 Year
Box Contents
LG 55LA8600 55 inch LED Full HD - Display
Display Type
LED
Display Size (Diagonal)
55 Inch
Display Resolution
Full HD
LED Backlight Type
Direct LED
Local Dimming
Yes
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
3D TV
Yes
Ultra Slim TV
Other Display Features
LG 55LA8600 55 inch LED Full HD - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
23.4 Kg
Weight With Stand
26.2 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1228 x 708 x 34.1 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1228 x 708 x 316 mm
Stand Material
Metal
Stand Weight
2.8 Kg
Stand Colour
Silver
LG 55LA8600 55 inch LED Full HD - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
DivX HD
Image Formats Supported
JPEG, JPS, MPO
Video Signals
HDMI, RF, Component
Upscaling
LG 55LA8600 55 inch LED Full HD - Audio Features
Sound Type
2.1,Stereo
Sound Technology
Dolby Digital
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), DTS, EAC3, HAAC, MP3, MPEG, PCM
No. of Speakers
3
Output Per Speaker
12 W
Total Speaker Output
24 W
Other Smart Audio Features
LG 55LA8600 55 inch LED Full HD - Connectivity/Ports
USB Ports
3(Side)
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
4(Side)
Digital/Optical Audio Output Ports
1(Rear)
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1(Rear)
Composite Input(Audio VIdeo Cable) Ports
Ethernet Sockets
NFC Ports
LG 55LA8600 55 inch LED Full HD - Smart TV Features
WiFi-Direct Support
Processor Type
Dual Core
Inbuilt Apps
Facebook and Social Media Integration
Games
Camera
Microphone
Facial Recognition
Other Smart Features
LG 55LA8600 55 inch LED Full HD - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Cell Requirement
2 AA
Internet Access
Other Remote Features
Magic Remote
LG 55LA8600 55 inch LED Full HD - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Running
54 W
Power Consmption Standby
0.3 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
43%
17%
Apple MacBook Air 2019 A1932 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
53%